Ani šilink pro českojazyčnou školu, opřel se Zeman do exprimátora Vídně. Podporu ale dostávala

Prezident Miloš Zeman kritizoval v úterý bývalého vídeňského primátora Michaela Häupla. Vadilo mu, že Häupl podle něj nedal českojazyčné škole Komenského ve Vídni „ani šilink“. Škola ale ve středu Zemanovu kritiku vyvrátila. Pro rakouský server deníku Der Standard uvedla, že peníze dostávala. Zemana za jeho vyjádření kritizoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Dokumenty Vídeň (Aktualizováno: 20:43 3. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Rakousku

Prezident Miloš Zeman v Rakousku | Zdroj: Pražský hrad

„Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu,“ prohlásil v úterý při setkání s krajany prezident Miloš Zeman, který je na oficiální návštěvě Rakouska.

Van der Bellen přijal Zemana v Hofburgu. Probírali spolupráci s V4 i spory ohledně Temelína

Číst článek

„Já bych vám, pane exprimátore, chtěl říci, že by bylo velmi dobré, kdybyste alespoň svému nástupci v čele vídeňské radnice doporučil, aby financoval tuto Komenského školu jako výraz přátelství a spolupráce mezi našimi národy tak, jako ji financuje kromě jiného například Jihomoravský kraj, jehož hejtman zítra přijede na naše setkání,“ dodal.

Česko-rakouská škola Komenského ve Vídni ale Zemanovu kritiku Häupla vyvrátila. Pro rakouský server deníku Der Standard uvedla, že peníze dostávala. 

Šéf Školského spolku Komenský Karl Hanzl už v úterý při setkání s krajany a následně i server rakouského deníku Der Standard upřesnil, že jednorázovou podporu ve výši jednoho milionu eur škola od Vídně dostala v roce 2009.

Häupl stál v čele Vídně od listopadu 1994 do května 2018, kdy ho nahradil jeho stranický kolega z rakouských socialistů Michael Ludwig.

Reakce Hradu

„Abych velmi rychle zchladil vzrušená a radostí zrůžovělá česká média. Informaci o financování české školy ve Vídni poskytla panu prezidentovi česká velvyslankyně,“ upřesnil později na twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. 

Česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková označila celou situaci kolem Zemanových výroků ohledně financování čekojazyčné školy ve Vídni za nedorozumění a vytržení z kontextu.

Bývalý starosta Vídně Michael Häupl | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Profimedia

„Bavili jsme se napřímo s panem prezidentem, jak je financována škola Komenského ve Vídni. Systematicky, tedy každoročně, podporuje tuto školu rakouský stát, který posílá pravidelně určitou částku. A spolkové ministerstvo školství dává příspěvky na jednotlivé projekty školy,“ uvedla pro Radiožurnál.

„Co se týká města Vídně, tak to dalo za třicet let jeden příspěvek, nedává tedy žádný pravidelný. Dalo jeden milion eur, když se rekonstruovala škola, na výstavbu gymnázia, a to v roce 2009. A naším velkým přáním je, aby Vídeň tuto školu pravidelně podporovala,“ dodala Červenková.

„Označila bych to za nedorozumění a vytržení z kontextu. Nikdo jsme netušili, že to naroste do takových rozměrů, protože není úkolem pana prezidenta řešit, jestli škola dostane, nebo nedostane příspěvek,“ poznamenala česká velvyslankyně v Rakousku.

,Smutný obrázek hlavy státu.‘ Část opozice kritizuje Zemana za projev ke krajanům

Číst článek

„Pan prezident to myslel dobře, když apeloval na bývalého starostu, že by bylo dobré tuto školu, která má pro nás velký význam, podporovat,“ uzavřela Červenková.

Školský spolek Komenský provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Rakouské hlavní město finančně podporuje na základě nové místní úpravy v posledních přibližně pěti letech pouze školku.

Zemana za jeho vyjádření kritizoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Úkolem českých představitelů je rozvíjet vztahy s našimi sousedy, není potřeba politiky okolních zemí známkovat. Rakousko je náš důležitý partner a například vztahy Prahy a Vídně jsou nadstandardní. Komenského školu Vídeň podpořila částkou jeden milion eur, za to jí patří náš dík,“ napsal na twitteru.

A prezident si za svůj projev ke krajanům vysloužil kritiku i od části české opozice. Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti a vyjadřovali naději, že si projevu nevšimnou rakouská média.

„Pokud je pravda, že Miloš Zeman při návštěvě Rakouska skutečně lhal, je to velká mezinárodní ostuda a na místě je omluva. Prezident by se měl k celé události postavit jako chlap a nesvalovat vinu za své výroky na někoho jiného, jak to ostatně udělal bohužel už několikrát,“ uvedl například na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Přečtěte si celý projev prezidenta republiky při setkání s krajany ve Vídni.

ako, onh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme