Zeman se o jmenování ministra kultury vyjádří až po schůzce s Hamáčkem. Se Šmardou se setkal v úterý

Prezident Miloš Zeman ve středu během návštěvy Vysočiny prohlásil, že se až po jednání s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem se vyjádří k tomu, zda se novoměstský starosta Michal Šmarda stane novým ministrem kultury. Zeman zároveň uvedl, že se se Šmardou, který je místopředsedou sociálních demokratů, setkal v úterý. Ani jeden z nich obsah schůzky nekomentoval.

Kadolec (Žďársko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ve středu na návštěvě Vysočiny. | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Šmarda by měl nahradit sociálního demokrata Antonína Staňka, který podal demisi po protestech v kulturní obci. Zeman jeho rezignaci odmítl přijmout a premiéru Andreji Babišovi doporučil, aby počkal na prověřování Staňkem podaných trestních oznámení.

Jsme připraveni jednat s prezidentem, mírní Hamáček slova místopředsedy ČSSD o kompetenční žalobě

Číst článek

Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Zeman se ale opírá o argument, že ústava mu nestanoví termín, dokdy tak musí učinit, přestože ústavní právníci se shodují, že prezident má v takových případech konat bez zbytečného odkladu.

ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta se jmenováním nového ministra kultury požádá premiéra, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Hamáček chce ale také nejprve s prezidentem jednat, současně ČSSD trvá na tom, že situaci je nutné vyřešit do neděle tohoto týdne. Místopředseda sociálních demokratů Ondřej Veselý novinářům v souvislosti se středečním zasedáním klubu řekl, že se poslanci domluvili na písemné žádosti o podání žaloby. To ale Hamáček popřel. S prezidentem domlouvá schůzku.

Podle kuloárových informací by se setkání Hamáčka se Zemanem mělo odehrát do pátku. Zeman ve čtvrtek ukončí návštěvu Vysočiny a v kraji pak zahájí svou několikadenní dovolenou v Novém Veselí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme