Prezidentova devatenáctá milost: muž byl ve vězení kvůli neplacení výživného, teď se chce starat o dceru

Prezident Miloš Zeman omilostnil muže, který si odpykával zbytek nepodmíněného trestu za zanedbání povinné výživy. Vedle toho mu odpustil i podmínku. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka není hlavním důvodem nemoc, a to přesto, že muž trpí několika chronickými nemocemi. Pro prezidentovo rozhodnutí bylo klíčové, že se chce starat o svou nezletilou dceru, které zemřela matka na rakovinu. Zeman už udělil celkem 19 milostí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:57 1. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil na pražském Vítkově pietního aktu uspořádaném 8. května 2021 u příležitosti 76. výročí ukončení druhé světové války. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Prezident republiky dále přihlédl k tomu, že omilostněný již delší dobu běžné výživné hradí, a tomu, že udělení milosti nemá na jeho povinnost uhradit dlužné výživné žádný vliv,“ napsal v tiskové zprávě uveřejněné na stránkách Hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Poslední prezidentovu milost dostal muž, který má sedm záznamů. Jedním je vražda veřejného činitele

Číst článek

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

V tomto případě není podle Ovčáčka mužův zdravotní stav tak vážný, aby mu prezident udělil milost, chce se ale starat o svou dceru, které zemřela matka. Omilostnit muže navrhla ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová.

Předešlou milost Zeman udělil na konci března. Z vězení se tak dostal muž, kterého soud potrestal za loupež a nebezpečné vyhrožování. Důvodem bylo dlouhodobé onkologické onemocnění polykacích cest a další chronické nemoci. Prezident se pro milost rozhodl i přesto, že se muž před 30 lety dopustil velmi závažné násilné trestné činnosti. 

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme