Svobodu získal díky jedinému odstavci. Přečtěte si Zemanovu milost pro muže stíhaného kvůli alimentům

S jediným odstavcem si prezident Miloš Zeman vystačil, aby prominul trest postiženému muži, který neplatil alimenty. Ten si měl kvůli výživnému odpykat rok ve vězení. Ještě stručnější byl pak Zeman v rozhodnutí o zastavení jeho trestního stíhání - vyřešil to strohou větou. Server iROZHLAS.cz oba klíčové dokumenty získal a přináší je v plném znění. Jde o jedenáctou milost, kterou prezident ve své funkci udělil.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedenáctou milost prezident Miloš Zeman udělil muži, který neplatil alimenty. Na snímku během udělování státních vyznamenání

Jedenáctou milost prezident Miloš Zeman udělil muži, který neplatil alimenty. Na snímku během udělování státních vyznamenání | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle článku 62 písmene g) Ústavy České republiky promíjím trest odnětí svobody,“ píše se v úvodu rozhodnutí o prominutí trestu, který server iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zemanem omilostněný muž dostal tresty kvůli alimentům i krádeži. Vlak ho srazil, když byl opilý

Číst článek

Dokument, který obsahuje jediný odstavec, je datován k pondělí 22. října. Zprávu o udělení jedenácté milosti Pražský hrad oznámil ještě tentýž den. Dostal ji postižený muž, který měl kvůli opakovanému zanedbání povinné výživy nastoupit na rok do vězení.

„Pan prezident tak umožnil omilostněnému, který při nedávné tragické události přišel o obě dolní končetiny, adaptovat se na pro něj novou nepříznivou životní změnu,“ zdůvodnil tehdy hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zároveň zdůraznil, že prezident svým rozhodnutím nijak neomlouvá neplatiče alimentů.

Muž má v rejstříku trestů záznam o čtyřech různých odsouzeních. Tři se týkají neplacení výživného, čtvrté pak porušení domovní svobody a krádeže. O nohy podle přípisu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) přišel poté, co ho opilého srazil vlak.

Milost pro postiženého 

Strohý byl Zeman i v rozhodnutí, kterým zastavil trestní stíhání muže. „Podle článku 63 odstavce 1 písmene j) Ústavy České republiky nařizuji, aby se nepokračovalo v trestním stíhání vedeném pro dvojnásobný přečin zanedbání povinné výživy,“ stojí v druhém dokumentu, který musel současně kontrasignovat premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

Přečtěte si oba dokumenty v plném znění:

Jak sdělil serveru iROZHLAS.cz šéf legislativního odboru Václav Pelikán, rozhodnutí prezidenta „není správním rozhodnutím, a proto odůvodnění neobsahuje.“ Pražský hrad svůj krok vysvětlil podle něj tiskovou zprávou zveřejněnou na webu

Jde o jedenáctou milost, kterou Zeman ve své funkci udělil. Už před svým prvním zvolením v roce 2013 prohlásil, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.

I tentokrát se žádostí o milost nejprve zabývalo ministerstvo spravedlnosti, na něž Zeman agendu převedl. Úřad smí předložit Hradu jen ty milosti, které splňují podmínky stanovené prezidentem: pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme