Prezident Zeman udělil devátou milost. Dostal ji muž, který při nehodě zabil svou ženu a syna

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek udělil milost muži, který při dopravní nehodě zabil svou manželku a syna. Další jeho potrestání vnímá jako nadbytečné a kruté. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha (Aktualizováno: 16:21 1. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Prezident republiky se slitoval nad mužem a především nad jeho nezletilým dítětem, které v důsledku dopravní nehody přišlo o dva své nejbližší rodinné příslušníky a jehož otec, který dopravní nehodu zavinil, se nyní nachází ve výkonu trestu odnětí svobody,“ informoval mluvčí.

Hrad mlží o spisu ke Kajínkově milosti. Nesmyslné dotazy, odmítá odpovědět Ovčáček

Číst článek

„Omilostněný svým činem sice způsobil neodčinitelný následek - smrt dvou osob -, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o nejbližší členy jeho vlastní rodiny (manželku a syna), tak jejich úmrtím je doživotně a nejpřísněji potrestán především on a jeho druhý nezletilý syn,“ doplnil Ovčáček.

Jakékoliv jeho další potrestání se proto podle Hradu zdá jako zcela nadbytečné a z pohledu nezletilého dítěte, které uvězněním otce přišlo o svoji poslední nejbližší osobu, jako velmi kruté.

„Prezident republiky tím vyhověl jak prosbám a přáním ostatních pozůstalých, kteří nyní o nezletilého po dobu uvěznění jeho otce pečují, tak i četným přímluvám řady osob z místa bydliště omilostněného, učiněných již v průběhu trestního řízení,“ vysvětlil mluvčí.

Prezident podle něj přihlédl mimo jiné i k tomu, že nikdo jiný nebyl při dopravní nehodě zraněn. „Omilostněný dosud vedl bezúhonný a řádný občanský život. Trest odnětí svobody nastoupil dobrovolně a část z něj již vykonal,“ uzavřel mluvčí.

Milost se nevztahuje na sedmiletý zákaz řízení, který soudy muži rovněž uložily. Ovčáček zároveň poukázal na to, že prezident se milost rozhodl udělit i přesto, že omilostněný nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu.

Devět Zemanových milostí

Prezident Miloš Zeman poprvé omilostnil v únoru 2016 muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si část trestu odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování.

Druhé žádosti prezident vyhověl v květnu téhož roku, kdy odsouzeného omilostnil rovněž ze zdravotních důvodů. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců. Muž byl odsouzen za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Zemanovy milosti

Prezident Miloš Zeman udělil během svého pětiletého působení v úřadu celkem devět milostí, většinou z humanitárních důvodů. Výjimkou bylo omilostnění vraha Jiřího Kajínka, který předtím strávil 23 let ve vězení. Nedávno řekl, že další takovou milost by neudělil. Žádnou amnestii dosud prezident Zeman nevyhlásil.

Třetí milost, která znamenala zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, poté udělil Zeman v září ze zdravotních důvodů.

Zeman pak dal v listopadu 2016 milost dvěma vězeňkyním. Jedné z nich na žádost papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství. Šlo o mladou ženu starající se ve vězení o dítě, které by po dosažení tří let muselo od matky. Trest dostala za zpronevěru a nesplňovala podmínku, kterou prezident stanovil pro omilostnění, protože není dlouhodobě nemocná. Druhá žena, trpící dlouhodobou psychickou nemocí, byla potrestána za podvod, zpronevěru a trestnou činnost spojenou s konkurzem. Téměř polovinu trestu si už odpykala.

V prosinci téhož roku pak Zeman omilostnil muže, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že milost Zeman udělil přesto, že odsouzený je „značným recidivistou".

Kajínek měl problémy se zákonem už jako školák. Na filmu o sobě vydělal statisíce

Číst článek

Sedmou milost udělil Zeman loni v dubnu muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování. Muži už soud kvůli špatnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil.

Dosud poslední milostí byla 23. května ta pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu. Následně byl Kajínek propuštěn z rýnovické věznice. Čtvrteční milost je tedy devátou v pořadí.

Prezident Václav Klaus udělil za svého desetiletého úřadování na Hradě individuální milost celkem 412 lidem. Za první pětiletý mandát prominul trest 218 lidem, ve druhém sáhl ke stejnému kroku ve 194 případech.

Václav Havel jako český prezident udělil za deset let v úřadu milost 1247 lidem, předtím jako federální prezident jich dal 601.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme