Prezident by měl podle více než třetiny lidí s výměnou ministra kultury počkat na vyjasnění situace

Prezident Miloš Zeman by podle 36 procent lidí měl s výměnou na postu ministra kultury počkat na vyjasnění situace. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Český rozhlas tento týden vypracovala agentura Median na vzorku více než tisíce respondentů. ČSSD žádá odvolání svého dosavadního ministra Antonína Staňka, kterého by měl vystřídat místopředseda strany Michal Šmarda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řešení té situace je, že Antonín Staněk v souladu s Ústavou bude odvolán a bude jmenován Michal Šmarda tak, jak to předpokládá koaliční smlouva,“ prohlásil ve středu šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Jan Hamáček a ředitel agentury Median Přemysl Čech k průzkumu

„Požadavek sociálních demokratů – tedy okamžité odvolání Staňka – podpořilo v průzkumu 22 procent respondentů,“ přibližuje pro Radiožurnál ředitel agentury Median Přemysl Čech. Výraznou podporu má tento postup především u voličů ODS (49 %).

„Potom je tam 36 procent lidí, kteří zastávají názor, že by měl prezident s výměnou počkat, než se to všechno dovyjasní.“ 

Tento názor je výrazný především u voličů hnutí ANO (43 %), KSČM (44 %) a SPD (43 %). Konkrétně by podle této největší skupiny respondentů měl prezident počkat na výsledek trestních oznámení, která podal Staněk.

Dvacet osm procent lidí se pak domnívá, že má prezident právo sám určit, kdy ministra vymění. Častěji tento postoj zastávají lidé s nižším vzděláním (42 %) a voliči Miloše Zemana (41 %).

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme