Zaplatí čínské firmy část D3? Zeman má v zahraničí jednat i o stavbě dálnice mezi Prahou a Táborem

Čínské firmy by mohly postavit část dálnice mezi Prahou a Táborem, při návštěvě Číny bude prezident Miloš Zeman jednat mimo jiné právě o tomto, zjistil Radiožurnál. Čínské společnosti by dálnici mohly i zaplatit – stát by jim pak peníze postupně vracel. Prezident se ve čtvrtek setká například se zástupci vedení Bank of China a společnosti CITIC. Podle kancléře by během návštěvy měla být podepsána memoranda o miliardových čínských investicích.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman doletěl do Pekingu na svou pátou návštěvu Číny.

Prezident Zeman doletěl do Pekingu na svou pátou návštěvu Číny. | Foto: Twitter/Jiří Ovčáček | Zdroj: Pražský hrad

Návrh na stavbu části české dálnice představil jako první před dvěma týdny premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. „Byli bychom rádi, kdyby čínské firmy u nás participovaly na nějakém ppp projektu (poskytování veřejných služeb prostřednictvím spolupráce veřejného a soukromého sektoru, pozn. red.), že by si například vzali dálnici Praha Tábor. Tahle forma investic zatím u nás není moc obvyklá,“ vysvětlil Babiš.

Prezidentův mluvčí Ovčáček Radiožurnálu potvrdil, že Zeman s Babišovým námětem plně souhlasí.

‚Skvrna na spolupráci.‘ Zeman zkritizoval nízké čínské investice v Česku

Číst článek

Podle končícího ministra dopravy Dana Ťoka za ANO ale stát nemůže zakázku na stavbu dálnice nikomu přidělit bez výběrového řízení. „Před přímou zakázkou bych trošku varoval, protože to není podle regulí Evropské unie a o takto velké infrastrukturní zakázky se musí soutěžit,“ upozornil Ťok.

V Česku zatím soukromý investor dálnici nikdy neplatil - a to i přesto, že to v minulosti plánovaly třeba vlády Miloše Zemana nebo Bohuslava Sobotky.

Miliardové investice

Zeman ve funkci prezidenta zavítal do Číny již popáté. Hlavním cílem jeho cesty je účast na konferenci věnované projektu nové Hedvábné stezky, která by měla mimo jiné dopravně propojit Čínu s evropskými i asijskými zeměmi.

Setkání se společností CITIC by podle prezidentova kancléře Mynáře mělo přinést nové čínské projekty a investice. „Můžu potvrdit, že s velkou pravděpodobností dojde dnes k podepsání dohody, která bude znamenat konkrétní investice ve prospěch České republiky ve výši asi jedné miliardy amerických dolarů (asi 23,1 miliardy korun),“ řekl Mynář.

Na programu má také nedělní setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle Mynáře bude jedním z témat jednání podpora českých podnikatelů, kteří mají zájem o vstup na specifický čínský trh.

Ve čtvrtek večer se Zeman zúčastní recepce na české ambasádě, na které bude zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků. Podepsáno během ní bude několik memorand.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme