Prezident Zeman odletí na tradiční návštěvu Slovenska. Setká se s Kiskou i s premiérem Pellegrinim

Prezident Miloš Zeman se ve středu odpoledne vydá na svou první zahraniční cestu v novém funkčním období. Tradičně je jejím cílem sousední Slovensko. Sem obvykle čeští prezidenti míří na svou první i poslední zahraniční cestu ve funkci.

Praha/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Cesta prezidenta Miloš Zemana ale tentokrát nevede do oficiálního sídla slovenského prezidenta Kisky v Bratislavě, jak vysvětluje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Setkání prezidentů se uskuteční ve Vysokých Tatrách na Štrbském plese, což umožní neformálnější diskuse.“

Prezident Miloš Zeman se sejde jak se svým protějškem Andrejem Kiskou, tak i s novým premiérem Petrem Pellegrinim.

Livia Klausová na vlastní žádost končí jako velvyslankyně na Slovensku

Číst článek

„Letos si připomínáme sté výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků, a důležitá je také spolupráce v rámci visegrádské čtyřky. Proběhne oficiální ceremoniál s vojenskými poctami a na něj naváže soukromé setkání prezidentů, setkání s médii, slavnostní oběd,“ přiblížil pro Radiožurnál detaily návštěvy Ovčáček.

Společná hokejová liga

Na Slovensko se vypravil prezident Zeman i po své první inauguraci v roce 2013. Jak tehdy řekl na tiskové konferenci, stihlo se probrat ledacos.

„Samozřejmě že jsme se nevyhnuli i některým provokativním tématům. Já už asi šest let nabádám zejména reprezentanty příslušných sportovních svazů, aby uvažovali o společné hokejové lize,“ uvedl tehdy Zeman.

K východním sousedům podnikl svou první zahraniční cestu v obou funkčních obdobích i prezident Václav Klaus. V roce 2003 vysvětloval novinářům, že od návštěvy nemají očekávat žádná průlomová rozhodnutí. „Určitě není předmětem této návštěvy řešení některých bilaterálních vztahů, proto prosím, aby nebylo očekáváno, že se tam něco zásadního podepíše nebo vyřeší,“ prohlásil tehdy Klaus.

I Václav Havel coby český prezident zavítal nejdřív na Slovensko. Kdežto v roli československého prezidenta vedla jeho první zahraniční cesta do Německa.

Východní destinace

Podle politologa Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kamila Švece se nedá očekávat, že by prezident Miloš Zeman při svém druhém mandátu často vyjížděl za hranice.

Slovensko má vládu s důvěrou. Pro Pellegriniho kabinet hlasovali všichni koaliční poslanci

Číst článek

„Miloš Zeman neměl ve svém prvním funkčním období mnoho zahraničních cest a domnívám se, že jich ještě ubude. Miloš Zeman nepotřebuje do toho zahraničí příliš mnoho jezdit a jeho domácí agenda je spíše vnitropolitická. Očekávám, že se opět spíše zaměří na ty východoevropské, možná i asijské státy,“ vysvětluje politolog.  

Václav Havel ve funkci prezidenta nejčastěji navštěvoval Německo, Francii a USA. Václav Klaus také coby hlava státu mířil nejčastěji do Německa a poměrně často navštěvoval i Rakousko nebo USA, kam létal zejména na Valná shromáždění OSN. Celkem navštívil sedmdesát zemí. Miloš Zeman byl zatím ve třiceti a nejčastěji navštěvoval Polsko, Slovensko, Čínu a USA.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme