‚Servilní subalterní úředník.‘ Zeman zkritizoval Pelikána za rozhodnutí o vydání Nikulina

Prezident Miloš Zeman ocenil úterní verdikt Ústavního soudu ve prospěch údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO), který podle Ústavního soudu při vydání hackera do USA porušil Nikulinova práva, se podle Zemana podbízel zahraniční velmoci. Prezident to řekl na TV Barrandov.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ocenil úterní verdikt Ústavního soudu ve prospěch údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan exministr Pelikán měl být ministrem spravedlnosti suverénní České republiky. Neměl být servilním subalterním úředníkem, který se podbízí zahraniční velmoci,“ uvedl Zeman.

Přešlap ministra Pelikána pod tlakem velmocí: co zasáhlo do vydání údajného ruského hackera Nikulina do USA?

Číst článek

„Pokud se (Pelikán) rozhodl postupovat proti právnímu názoru, který byl celkem evidentní, tak možná že byl pod jistým tlakem,“ doplnil.

Zeman připustil, že o Nikulinově vydání věděl také premiér Andrej Babiš (ANO). „Já si nejsem jist, jestli byl informován i o právních důsledcích, to znamená o stížnosti advokátů Nikulina,“ doplnil.

Cesta k odškodnění

Nikulin byl zatčen v Praze v roce 2016 na základě amerického zatykače. Americké velvyslanectví pak požádalo Česko o vydání Nikulina do USA kvůli krádeži dat z více než 167 milionů účtů mezinárodní sociální sítě LinkedIn a desítek milionů účtů dalších firem.

Zároveň o vydání Nikulina požádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80 tisíc korun). Ministr Pelikán rozhodl v březnu 2018 o vydání Nikulina do USA poté, co Ústavní soud zamítl Nikulinovu stížnost proti přípustnosti vydání do Spojených států.

Tento týden Ústavní soud rozhodl, že Pelikán porušil hackerova práva, když nepočkal před vydáním na definitivní vyřešení Nikulinovy žádosti o azyl. Soud tedy Pelikánovo rozhodnutí zrušil, a to i přesto, že Nikulin nakonec azyl nezískal. Verdikt Ústavního soudu Nikulinovi otevírá cestu k možnému odškodnění, uvedl Rusův advokát Martin Sadílek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme