Zeman pro čínskou agenturu: Mám sen, že nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy

Prezident Miloš Zeman povzbuzuje firmy, aby se zapojily do takzvané nové Hedvábné stezky, a pevně doufá, že projekt pomůže oživit taková průmyslová odvětví Česka, jako jsou železnice či obchod s nemovitostmi. Zeman to řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro čínskou státní tiskovou agenturou Nová Čína. Ta o interview informovala v pátek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident v rozhovoru poznamenal, že sní o tom, že „nová Hedvábná stezka povede přes Českou republiku do západní Evropy“.

Prezident Si Ťin-pching musí Zemanem pohrdat, Česko je ale pro Čínu užitečné, myslí si sinoložka

Číst článek

Projektem nové Hedvábné stezky, která je známá také pod označením iniciativa Pásu a cesty (Belt and Road, BRI), se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů.

Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Inspirací projektu je starověká a středověká trasa, která vedla z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.

Zeman ocenil rozsáhlý projekt infrastruktury nové Hedvábné stezky jako „skvělou iniciativu“ a dodal, že pro podobný projekt je třeba mít odvahu.

Čínská ekonomika rostla v loňském roce nejpomaleji za 28 let. Letos sníží růst ještě víc

Číst článek

Politika jedné Číny

Podle jeho slov je Čína významnou zemí jak v politickém, tak v ekonomickém smyslu. Dodal, že se Číně úspěšně podařilo zvýšit životní standard svých obyvatel a v zemi se rozrůstá střední třída.

Zeman v rozhovoru také připomněl, že se loni zvýšil počet čínských turistů v České republice o 30 procent. „To je velmi dobré číslo,“ citovala prezidenta Nová Čína. Zeman také zdůraznil, že jeho země podporuje politiku jedné Číny.

Politika jedné Číny je reakcí na vztahy mezi pevninskou Čínou a ostrovním Tchaj-wanem, který Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme