Zemanova slova o Novičoku jsou velké ohrožení, říká Bublan. Celá kauza je nešťastná, míní Grospič

Prezident Miloš Zeman sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu Novičok v Česku. Shodl se na tom ve středu senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Konstatoval, že zprávy zpravodajských služeb se shodují v tom, že v České republice nebyla tato látka vyráběna ani skladována. O svém pohledu na případ mluvil předseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost František Bublan (za ČSSD) a poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Zeman zveřejněním dalších údajů od zpravodajských služeb ohrozil podle výboru bezpečnostní zájmy Česka. Své stanovisko výbor zašle hlavě státu. 

Případem kolem jedu Novičok se bude zabývat také sněmovna, a to hned v úvodu schůze, která začne v úterý 22. května odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Františka Bublana a Stanislava Grospiče v duelu Radiožurnálu

Senátní výbor konstatoval, že prezident ohrozil bezpečnostní zájmy Česka.

„To ohrožení může být v několika rovinách. Jedna rovina je v tom, že v podstatě zveřejnil zprávu, která byla utajovaná a přišla od našich tajných služeb. A tu potom prezentoval v nějaké soukromé televizi. To se zkrátka nedělá, měl postupovat úplně jiným způsobem," myslí si Bublan. 

Druhá věc je ta, že jednak zprávu trošku posunul někam jinam, pravdivě o ni nevypovídal a tím tak nějak naznačil vlastně celému světu, že u nás chemici tuto látku mohli vyvíjet, vyrobit a nebo možná i skladovat. To už je potom otázka výkladu. V tomto vidím docela velké ohrožení,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Poslanec Stanislav Grospič s Bublanem souhlasí s tím, že zveřejňování tajných informací je problém, má ale své pochybnosti.

„Určitě by utajované informace neměly být zveřejňovány žádným představitelem, zvlášť ne ústavním představitelem. Ale na druhou stranu si musíme položit otázku, jestli v tomto případě šlo o utajované informace a v jakém rozsahu, protože na rozdíl od pana předsedy mám informace z tisku a z jiných médií a jsou velice protichůdné a koneckonců ten výrok pána prezidenta mířil i do roviny, že se tato látka v České republice zkoušela. Já celou tu kauzu považuji za velice nešťastnou.“  

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme