Kardinál Duka odstraňuje bariéry mezi církví a státem, píše prezident Zeman papeži Františkovi

Prezident Miloš Zeman poslal ve čtvrtek papeži Františkovi dopis. Chválí v něm činnost kardinála Dominika Duky, který podle prezidenta přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha/Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka a papež František | Foto: Pražský hrad/Filip Jadnourek, ČRo/Tony Gentile, Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi," stojí v dopise.

Prezident Zeman se zastal kardinála Duky. Požádá papeže, aby mu prodloužil mandát

Číst článek

Prezident připomněl, že před rokem 1989 Duka bojoval proti tehdejšímu režimu, za což byl perzekvován a vězněn spolu s dalšími disidenty.

Do dnešní doby se podle prezidenta Duka „oprávněně těší v široké společnosti pověsti vysoce morální osobnosti a neochvějného bojovníka za pravdu". Zeman v roce 2016 Dukovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva, což v dopise zmiňuje.

„Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka," končí svůj dopis prezident.

Duku kritizovali křesťanští katolíci

Zeman již před několika dny v TV Barrandov uvedl, že chce papeže požádat o prodloužení Dukova mandátu. V textu ale o to Františka přímo nežádá.

Prezident tak reaguje na dopis několika českých katolíků, kteří Duku naopak kritizovali a žádali papeže, aby jeho mandát neprodlužoval.

Křesťanští aktivisté zveřejnili dopis, ve kterém žádají papeže, aby neprodloužil mandát Dominiku Dukovi

Číst článek

Křesťanským aktivistům vadí údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici. „Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomio Okamurovi," uvedli v dopisu papeži.

Dukovi vyčítají také to, že rád podle nich používá okázalé insignie moci. Měl by se podle nich spíš snažit navrátit církvi původní význam.

Dopis odeslali v polovině února. Podle jednoho z jeho signatářů a iniciátorů Jana Bierhanzla pod ním bylo přes 200 podpisů. Naopak za kardinála se mimo jiné postavilo několik českých politiků a také Konfederace politických vězňů ČR.

Dukův 'odchod do důchodu'

Kdo bude Dukův nástupce? Výběr probíhá tajně, za vyzrazení hrozí tresty

Číst článek

Duka 26. dubna oslaví 75. narozeniny a dosáhne takzvaného kanonického věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může mandát prodloužit.

Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

Dopis prezidenta Miloše Zemana papeži Františkovi

Vaše Svatosti,

dovolte mi předat Vám srdečné pozdravy z Prahy a současně Vám nabídnout v roce, kdy si v naší zemi připomínáme výročí mnohých významných událostí, které v minulém století ovlivnily náš národ i českou katolickou církev, své osobní svědectví o působení našeho statečného spoluobčana Dominika Duky.

Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi.

V nelehkých dobách před rokem 1989 patřil kardinál Duka k bojovníkům proti zvůli totalitního režimu, za což byl perzekuován a dokonce i vězněn spolu s dalšími významnými českými disidenty. Do dnešní doby se oprávněně těší v široké společnosti pověsti vysoce morální osobnosti a neochvějného bojovníka za pravdu. Také proto se dostává panu kardinálovi četných ocenění až po to v naší zemi nejvýznamnější, kdy v roce 2016 za své nezpochybnitelné zásluhy obdržel nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva I. třídy.

Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka.

S výrazem nejhlubší úcty


Miloš Zeman
prezident České republiky

Zdroj: Pražský hrad

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme