Ve druhém kole senátních voleb prezident Zeman hlasovat nebude. ‚Můj kandidát skončil třetí,‘ uvedl

V letošních krajských volbách zvítězilo vládní hnutí ANO, celorepublikově si přišlo na 22 procent hlasů. Prezident Miloš Zeman k výsledku v sobotu večer pogratuloval premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Prohra levice je ale pro něj překvapením. „Hlavní příčina v propadu levicových stran je v lidech – u předsedy a místopředsedy stran. Z ČSSD odešly významné osobnosti, zatímco SPD má v čele charismatického vůdce,“ řekl Zeman v Partii na TV Prima.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:50 4. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během prvního kola senátních voleb | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letošní krajské a senátní volby prohrála levice. Sociální demokracie se v celorepublikovém součtu vyšplhala k pěti procentům, komunisté se pod tuto hranici propadli.

Komentátor Honzejk k volbám: Vládní koalice má 33 procent. To je varovný signál, Babiš ztrácí spojence

Číst článek

„Doufám, že ČSSD nemíří pod pětiprocentní hranici ve volbách do sněmovny. Neměla by ale dělat takové chyby jako třeba v Ústeckém kraji, kde rozbila demokraticky zvolenou kandidátku. Taky tam získala pouze tři procenta. Neděláte-li chyby, získáte pět procent,“ okomentoval výsledek jedné z koaličních stran prezident Miloš Zeman.

V některých krajích ale přesto vznikají koalice bez hnutí ANO, které zvítězilo v deseti krajích. Například v Pardubickém kraji, kde vládní strana získala 19 procent hlasů, už lídři ohlásili vznik koalice 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, ODS a TOP 09 a Koalice pro Pardubický kraj.

„Je to taková vzpoura poražených. Poražené strany vytvoří proti vítězi voleb vlastní splácanou koalici, což není sportovní. Jsem pro model ‚první na pásce‘, kdysi jsem navrhoval, aby se hejtmanem stal člověk s nejvyšším počtem preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany,“ okomentoval podobná jednání Zeman.

Spojenectví v opozici?

Ze sobotních výsledků je naopak patrné, že si polepšily opoziční strany jako Starostové, TOP 09 nebo Piráti. Lídři některých z nich dokonce naznačili, že by mohlo dojít k jejich spojení do sněmovních voleb. Patří mezi ně šéf ODS Petr Fiala, předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Nechci být nezdvořilý, ale spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr. ODS je stále ještě s deseti procenty trpaslík,“ řekl prezident. „Piráti jsou o něco věrohodnější,“ dodal.

Volby do Senátu

Kromě krajských voleb se tento víkend konaly také senátní volby. Prezident volí v obvodu Praha 5, kde zvítězili překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský (za TOP 09) a senátor Václav Láska (SEN 21).

Zeman, který ještě před čtyřmi lety mluvil o tom, že by účast ve volbách měla být povinná, ale v druhém kole volit nepůjde. Jeho kandidát, exministr zdravotnictví a ředitel nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD) totiž skončil na třetím místě. „Ředitel Ludvík možná neměl dobré PR, ale na druhé straně byl jeden čas ministrem zdravotnictví. Doufal jsem, že bude zvolen proto, aby byl v Senátu někdo, kdo rozumí zdravotnictví,“ řekl.

„Vítězové jsou z opačného názorového břehu. Žantovský je o něco přijatelnější, ale ne natolik, abych ho šel volit,“ dodal. Voličům ale doporučil, aby v druhém kole hlasovat šli, pokud v něm jejich kandidát je.

Zeman o koronaviru

V rozhovoru se prezident Zeman dotkl i pandemie koronaviru, která v Česku během září nabrala na síle. Podle něj je nouzový stav potřeba, „aby některé soudy zase netvrdily, že některá opatření jsou nezákonná“. Zároveň se obává, že Česko bude muset do celostátní karantény.

„Izrael je odstrašující případ, spolu s ním jsme byli premianty. Teď je na tom ještě hůř než my a nikdo neví proč. Doporučoval bych počkat, každé opatření má své časové zpoždění. Důležité je tato opatření udělat. Přál bych si, aby opatření byla velmi drastická v zájmu životů v naší země,“ popsal. „Když pražská smetánka nebude chodit do nočních klubů a bude si doma číst knihy, tak se jí možná i zvýší vzdělanost,“ dodal.

Online ke koronaviru

Dění kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě můžete sledovat v online reportáži, kterou najdete na serveru iROZHLAS.cz.

Byl by ale rád, kdyby opatření umožnila oslavit 28. října vznik samostatného Československého státu. „Budu prosit, aby předávání státních vyznamenání 28. října zůstalo letos zachováno,“ řekl.

Prezident Zeman zatím nechce hodnotit nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Myslí si ale, že druhou vlnu koronaviru zvládne stejně dobře jako první. Připustil nicméně, že vláda udělala v létě chybu, když v létě upustila od nošení roušek v Česku.

„Proti návrhu zavedení roušek byl šílený odpor veřejnosti. Politici reagují na nálady veřejnosti, to je součást jejich profese,“ doplnil.

Premiéra Andreje Babiše se ale prezident hodnotit nebál. „Vnímám jako silného a velmi úspěšného lídra, který dokázal před covidem zlepšit finanční situaci,“ řekl.

Nakonec se ale podle Zemana podaří pandemii porazit, i když „to bude chvíli trvat.“ „Tato země není zničena válkou, budovy stojí, stroje fungují. Ekonomika se může zdvihnout už příští rok. Teď nás to vrátí o dva až tři roky zpátky,“ myslí si.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme