Prezident Zeman poslal klokánkům 2,3 milionu z kampaně. Stejnou částku dostane nadace jeho ženy

Prezident Miloš Zeman v pondělí předal Fondu ohrožených dětí (FOD) 2,3 milionu korun. Dalších 2,3 milionu vloží do nadace své ženy Ivany. Peníze mu poslali dárci na financování kampaně v prezidentských volbách, Zeman je ale nevyužil. Již před lednovými volbami avizoval, že peníze pošle klokánkům. Převod nevyčerpaných volebních prostředků na charitativní účely přikazuje zákon.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během jmenování vlády.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zeman v pondělí řekl, že mu na volebním účtu zbylo 4,6 milionu korun. Rozdělil jsem tuto částku na dvě poloviny, ale ujišťuji vás, že se obě poloviny dostanou dětem, řekl prezident. První dostanou klokánky, druhou jeho žena, která je podle Zemana mimo jiné použije na dotace na pořízení automobilů pro postižené děti.

Zeman poznamenal, že pomoc klokánkům nemůže být redukována jen na jeho dary, ale měla by být systematická. Podotkl, že bývalá ministryně sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) zřídila pracovní skupinu na pomoc ohroženým dětem.

Zeman se sešel s provozovateli Klokánků. Věnoval jim šek na tři miliony

Číst článek

Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk Zemanovi řekl, že nová ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tuto skupinu zrušila. „Překvapilo mě to, protože od sociální demokratky bych nic takového neočekával,“ řekl Zeman. Předpokládá, že s ní o tom bude mluvit. Její vyjádření ČTK zjišťuje.

Zeman v pondělí zároveň připomněl situaci, kdy klokánkům hrozilo před několika lety kvůli dluhům rušení. Poznamenal, že mu tehdejší ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že se kvůli dotaci 20 milionů pro fond nenechá zavřít.

„S ďábelským úsměvem jsem jí (na to) řekl: Milá Míšo, byl by to pozitivní vedlejší efekt této 20milionové dotace,“ řekl Zeman.

Zemanův volební účet

Zemanovi na volební účet poslali peníze především velcí dárci. Dva miliony korun dostal od firmy DAKO-CZ, která patří do holdingu Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. Milion korun mu darovala firma Composite Components, za kterou stojí Petr Rusek, jenž mimo jiné působí jako předseda představenstva firmy Tatra Trucks.

I tato firma patří do Czechoslovak Group. Dalších 900 tisíc korun Zemanovi daroval Jan Nekola. Na kampaň dostal peníze i od řady drobných dárců. Na účet Zemanovy přišly i tisíce halířových plateb doplněné vzkazy od jeho odpůrců.

Zeman poslané peníze nevyužil, protože tvrdil, že kampaň nevede. Místo něj ji s jeho souhlasem zorganizovali blízcí spolupracovníci ze Spolku Přátel Miloše Zemana a Strany práv občanů. Nakonec předvolební náklady formou takzvaných bezúplatných plnění vyčíslil na 22,7 milionu korun.

Převedení nevyčerpaných peněz z transparentního účtu na charitativní účely určuje zákon. Kandidát si může vybrat, na koho finance převede.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme