Jmenování Fialy premiérem se odkládá. Prezident kvůli covidu-19 pozastavil pracovní program

Plánované jmenování šéfa ODS Petra Fialy novým předsedou vlády se prozatím odkládá. Původně se mělo uskutečnit v pátek ve 12.00 na zámku v Lánech, program prezidenta Miloše Zemana ale ovlivnil pozitivní test na koronavirus, kvůli němuž byl ve čtvrtek večer převezen zpět do Ústřední vojenské nemocnice. „Program prezidenta republiky bude po dobu léčby onemocnění covid-19 pozastaven,“ informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha (Aktualizováno: 20:11 25. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plánované jmenování premiéra se posouvá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident se do ÚVN, kterou opustil ve čtvrtek po více než měsíci a půl, vrátil ve čtvrtek večer. 

Jeho opětovná hospitalizace kvůli koronaviru ovlivní nejen páteční jmenování premiéra, ale i sérii schůzek s kandidáty na členy nové vlády, které měly začít v pondělí v 15.00. To měl Zeman v Lánech přijmout nominanta na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).

Prezident je kvůli covidu zpátky v Ústřední vojenské nemocnici, dostane monoklonální látky

Číst článek

Ještě předtím se měl Zeman videokonferenčně zúčastnit setkání prezidentů zemí Visegrádské skupiny (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které se koná v Budapešti.

Fiala Zemanovi představil kandidáty 17. listopadu. V rozhovoru v televizi Nova prezident v ten den uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Aby nemusel vetovat celý kabinet, Fialovi navrhne, aby dotčený úřad řídil nebo řízením pověřil jiného člena vlády. Koalice ale trvají na vládní sestavě, kterou původně navrhly.

Už dříve se spekulovalo o tom, že Zeman by nemusel souhlasit s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. Ve čtvrtek se nominace vzdal kandidát na ministra průmyslu Věslav Michalik (STAN).

Prezident se nově spolehne na péči soukromé firmy. Postará se o něj tým zdravotních sester z Penty

Číst článek

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek řekl, že očekává, že po setkání s nominanty na ministry bude Zeman opět hovořit s Fialou a poté budou následovat další kroky.

„Pan prezident nebude podléhat žádným tlakům, postupuje efektivně, pečlivě a zodpovědně ve vztahu k celé republice, která čelí mnohým obtížím,“ uvedl. Zeman podle kancléře bude dál intenzivně komunikovat s Fialou a přispěje k vytvoření nového kabinetu i svými připomínkami.

Setkání Mynáře s novináři se konalo před sochou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Rothmayerově sále na Pražském hradě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme