Exprezident Zeman: Fiala řekl, že podepíše abolici pro Mynáře. Ale nedodržel slovo

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že nemá problém podepsat abolici pro vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, pak ale nedodržel slovo, uvedl bývalý prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Blesk. Odmítl ale, že by se v jednání mezi ním a Fialou tato věc spojovala s otázkou schválení Fialovy vlády. Fiala nevidí důvod komentovat údajné vzpomínky, uvedla mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Praha (Aktualizováno: 10:10 13. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman jako host na sjezdu hnutí SPD

Miloš Zeman jako host na sjezdu hnutí SPD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miloš Zeman v minulosti nejdříve popíral, že pro Vratislava Mynáře o abolici, která může zastavit trestní stíhání, usiloval. Loni v dubnu pak řekl, že před koncem ve funkci vládu dvakrát o abolici žádal.

‚Politicky citlivá kauza.‘ Proč půjde Mynář k soudu a co mu hrozí za údajný dotační podvod

Číst článek

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici potřebuje spolupodpis předsedy vlády či premiérem pověřeného člena kabinetu.

„Když jsem jednal s Petrem Fialou, zeptal jsem se ho, zda je ochoten podepsat tuto abolici, a já ho budu citovat doslova, řekl: ‚To mi nedělá problém‘, řekl Zeman pro Blesk.

Jednání o abolici byla dvě a nikdy to ani jedna, ani druhá strana nespojovala s otázkou schválení vlády. Když ale budu objektivní, jistě tento Fialův příslib zpříjemnil atmosféru dalšího jednání, doplnil bývalý prezident.

„Pan premiér nevidí důvod komentovat údajné vzpomínky, s nimiž jejich autoři z neznámých důvodů přicházejí až s odstupem několika let a navíc v předvolební kampani. Rozhodují pouze fakta a ta jsou v této věci jednoznačná,“ uvedla bez dalších podrobností pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Vláda za Mynáře

Zeman po posledních sněmovních volbách pověřil Fialu v listopadu 2021 sestavením nové vlády. Poté, co Fiala navrhl kandidáty na ministry, měl Zeman výhrady k budoucímu ministrovi zahraničí Janu Lipavskému (Piráti) a nechtěl ho jmenovat.

Státní zástupce podal žalobu na bývalého hradního kancléře Mynáře. Důvodem je dotace na penzion

Číst článek

Fiala jako už jmenovaný premiér ale odmítl kandidáty měnit. Také strany vládní koalice na Lipavském trvaly a mluvily o nutnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta. Zeman nakonec jmenoval celou vládu podle Fialova návrhu, tedy i s Lipavským.

Zeman v Blesku znovu spojoval Mynářovo trestní stíhání s tím, že byl Zemanovým kancléřem. Je obžalován především proto, že byl mým kancléřem, řekl bývalý prezident.

Obžalobu z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů Evropské unie podal státní zástupce na Mynáře letos v dubnu.

V kauze jde o dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Mynář, který je v tomto případu obviněný od roku 2021, vinu opakovaně popřel, obhájit se chce před soudem.

pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme