Zeman k odjezdu Farského: Hloupý podvod na voličích, který činí STAN málo důvěryhodným

Odjezd poslance STAN Jana Farského na půlroční stáž do Spojených států je podle Zemana „hloupým podvodem“ na voličích, který činí vládní hnutí Starostů málo důvěryhodným. V Pressklubu na Frekvenci 1 to v neděli řekl prezident Miloš Zeman. Sdělil také, že se jeho zdravotní stav lepší a že 26. února bude poprvé od svého propuštění z nemocnice na Pražském hradě. Chystá se tam jmenovat rektory a předat šek projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:27 16. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Frekvenci 1

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Frekvenci 1 | Zdroj: Twitter mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka

Mluvčí hnutí STAN Sára Beránková v neděli potvrdila, že Farský už na stipendijní pobyt i přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan následně na Frekvenci 1 řekl, že z rozhodnutí Farského radost nemá.

Podle Zemana je nesporné, že Farský voliče podvedl. „Doplnil bych, že je to hloupý podvod na voličích. Hloupý podvod je ten, který snadno prohlédnete,“ řekl. „Chápu to jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek.“

Jak tvrdí, v zájmu hnutí STAN by také bylo, aby se objasnilo financování strany, ať už formou vyšetřovací komise ve sněmovně, policejní formou nebo kombinací obojího.

Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že STAN dostal peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že pokud by někomu byla prokázána vina, STAN by peníze vrátil.

‚Naprosto nekvalifikovaný‘ výrok

Zeman během rozhovoru zkritizoval předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) kvůli jejím vyjádřením na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána.

Podle Zemana byl výrok šéfky sněmovny, že Maďaři budou mít šanci se v nadcházejících volbách zbavit Orbána tak, jako se Češi zbavili Babiše, „naprosto nekvalifikovaný“, „poškodil vztahy s Maďarskem“ a byl „hrubým vměšováním se“ do záležitostí maďarského státu.

Ústava není návod k pračce. Nejsem příznivcem toho, aby v ní byly lhůty, tvrdí Pekarová Adamová

Číst článek

„Maďarská opozice je složena z rasistických, antisemitských skupin,“ uvedl Zeman. Debatu s Pekarovou Adamovou o zahraniční politice by proto pokládal za ztrátu času.

Prezident nadále neplánuje ani schůzky s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Uvedl, že Vystrčil má u něj „mírně řečeno vroubek“ v souvislosti se Zemanovou loňskou hospitalizací. Předseda Senátu si tehdy vyžádal lékařskou zprávu, podle níž Zeman nebyl schopen načas plnit žádné pracovní povinnosti.

Senát a sněmovna v této souvislosti začaly řešit případný převod prezidentských pravomocí na další ústavní činitele. Zeman v souvislosti s Vystrčilovým vystupováním během prezidentovy hospitalizace použil výraz „hyenismus“.

Vyjádřil se i k tomu, že Fialova vláda získala důvěru sněmovny. „Jestliže někoho jmenuji, tak si samozřejmě přeji, aby (vláda) dostala důvěru a ukázala, co umí,“ řekl prezident. Fialovo předsevzetí dostat ČR mezi nejlepší státy světa pokládá za úkol na 20 let, „když se nám bude dařit“.

Prezident zapochyboval o splnitelnosti programového prohlášení, pokud chce kabinet zvýšit výdaje na bohulibé účely a zároveň snížit deficit a zatížení obyvatel. Hrubý domácí produkt by musel růst desetiprocentním tempem, čehož není schopna ani Čína, uvedl Zeman.

Za hloupé potom označil dávat do vládního programu soutěž o národního ptáka. Tím je podle prezidenta už dvě stovky let sokol, podle něhož byla pojmenována i jedna z tělovýchovných organizací.

Platy ústavních činitelů

Prezident v nedělní rozhlasové relaci také uvedl, že podepíše zákon o letošním zmrazení platů ústavních činitelů, který má po sněmovně příští týden schvalovat Senát. Kvůli platům soudců jej vetovat nebude, i když se zástupci justice hodlají normu napadnout u Ústavního soudu.

Zeman své rozhodnutí vysvětlil tím, že žádná profesní skupina by neměla být vydělena z návrhu, který má platy ústavních činitelů vrátit od února na loňskou úroveň. Pokud se na něj soudci obrátí s žádostí o veto, zdvořile to odmítne. Soudci by podle Zemana neměli měřit svou nezávislost platem.

Zeman odmítl politické zneužívání olympiády, sportovcům popřál úspěch na hrách v Pekingu

Číst článek

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela, kterou nyní dostane k posouzení Senát, je má opět snížit.

V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun. Vláda tak chce ušetřit zhruba 600 milionů korun.

Na možnost napadení zákona u Ústavního soudu upozorňovali při sněmovním projednávání zejména zástupci opozičního hnutí ANO. Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) ke schvalování ve stavu legislativní nouze nebyly splněny podmínky včetně hrozící škody velkého rozsahu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme