Zeman Pocheho na ministerstvu nechce. ‚Má plnit funkce v Bruselu a ve Štrasburku,‘ řekl

Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že europoslance Miroslava Pocheho po jmenování Tomáše Petříčka (oba ČSSD) novým ministrem zahraničí v resortu nechce. Hlava státu na dotaz Radiožurnálu prohlásila, že by se měl Poche věnovat svým povinnostem v Bruselu či ve Štrasburku. Europoslanec označil situaci za nepřijatelnou.

Praha (Aktualizováno: 12:24 5. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Poche | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Domnívám se, že - zejména v souvislosti s posledními vystoupeními pana Pocheho - by nebylo vhodné, aby pan Poche byl na ministerstvu zahraničí, když je europoslanec a má tedy plnit své funkce ať už v Bruselu, nebo ve Štrasburku,“ uvedl prezident Zeman na dotaz Radiožurnálu.

Pravděpodobně příští týden, řekl Petříček o svém jmenování ministrem po schůzce se Zemanem

Číst článek

Sám Poche v reakci na slova prezidenta pro server iROZHLAS.cz odkázal na dřívější vyjádření Petříčka.

„Já myslím, že se k tomu vyjádřil pan Petříček zcela jasně. Ani prezident, ani premiér nemohou nijak zasahovat do toho, jakým způsobem si postaví každý ministr svůj kabinet. Ostatně zrovna prezident je velmi často kritizován za své spolupracovníky a také s tou situací nic nedělá.“

Petříček ministrem

Prezident se s Petříčkem setkal na Pražském hradě ve čtvrtek, ministrem zahraničí by ho měl jmenovat během příštího týdne. Petříček, který je v resortu v současnosti náměstek, po zhruba hodinové schůzce uvedl, že právem každého ministra je složit si vlastní tým poradců.

Petříček také v úterý řekl, že na ministerstvu po jeho jmenování zanikne funkce politického tajemníka, kterou Poche zastává. Europoslanec Poche se jí ujal poté, co ho Zeman odmítl jmenovat ministrem a místo toho pověřil vedením resortu předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který je současně ministrem vnitra.

O tom, že je pro prezidenta podmínkou pro jmenování Petříčka odchod Pocheho z resortu, mluvil Zeman už ve čtvrtek na TV Barrandov.

„Moje podmínka, a v tom se myslím shoduji i s premiérem, zní: v okamžiku, kdy se stanete ministrem zahraničí, pan Poche odejde z ministerstva zahraničí a nebude vámi jakkoli manipulovat,“ řekl v pořadu, který byl natočen před čtvrtečním setkáním s Petříčkem.

kno, jac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme