Prezident Zeman podepsal více peněz pro postižené, zákaz nedózovaného amalgámu i nový významný den

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal novely několika zákonů, které například zvýší příspěvek na domácí péči pro lidi s těžkým postižením, zakážou používání nedózovaného amalgámu a zavedou nutnost ověřovat pravost léků v lékárnách. Do kalendáře se také dostane nový významný den – Památný den sokolstva. Hrad o tom informoval v páteční tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hrad o tom informoval v páteční tiskové zprávě.

Amalgám jen z kapslí

Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazen amalgám pro zubní výplně jen z předem připravených kapslí. Předloha novely vychází z unijního nařízení o rtuti, které využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje.

Nevzhledný, toxický a škodí přírodě. Budou muset zubaři v Česku skončit s amalgámem?

Číst článek

Vládní novela počítá s tím, že pro ošetření zubů u dětí mladších 15 let a těhotných nebo kojících žen bude placena z veřejného pojištění až na výjimky pouze plastická výplň.

U ostatních skupin obyvatel bude hrazen z pojištění amalgám, který je slitinou rtuti a dalších kovů, zejména stříbra, mědi a cínu.

Trestní rejstřík

K výpisu z evidence trestního rejstříku si budou moci lidé vyžádat zhruba od poloviny února i vícejazyčný standardní formulář. Pro použití výpisu v zahraničí tedy už nebudou potřebovat jeho ověřený překlad. Změnu přinese evropské nařízení o podpoře volného pohybu osob v Evropské unii.

Vládní návrh přinese některé technické změny, například zákon přizpůsobí nové úpravě přestupkového práva. V novele se odráží také nově zavedené záležitosti v informačních systémech veřejné správy a v elektronické identifikaci lidí.

Výjimka z autorského zákona

Zrakově postižení lidé se zřejmě dostanou v jim přístupných formátech k literatuře, časopisům a notovým záznamům, na které se vztahují autorská práva.

Poslanci odmítli senátní úpravu novely autorského zákona, měla osvobodit některé provozovny od poplatků

Číst článek

Úprava znamená, že lidé se zrakovým handicapem včetně nevidomých budou mít přístup k uvedeným dílům na jakémkoli nosiči. Novela také umožní takové kopie převážet přes hranice, a to nejen v Evropské unii, ale po celém světě.

Památný den sokolstva

Novým významným českým dnem bude ještě letos Památný den sokolstva, který připadá na 8. října. Datum se vztahuje k protektorátnímu roku 1941.

V tento den nacisté spolek Sokol rozpustili. V noci na 8. října gestapo pozatýkalo kolem 1500 sokolských činovníků. V českém kalendáři je zatím 13 významných dnů. Ty mají spíše symbolický charakter. Na rozdíl od státních a jiných svátků jsou pracovními dny, pokud nepřipadají na víkend. 

Příspěvek na péči pro postižené

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením se zvýší o 6000 korun na 19 200 korun měsíčně. Obdobně vzroste příspěvek na péči o těžce postižené o 4000 korun - na 12 800 korun pro dospělé a 13 900 korun měsíčně pro lidi do 18 let.

Padělky léků na předpis bude eliminovat nový systém. Lékárník však může vydat i neověřené balení

Číst článek

Navýšení se bude týkat zhruba 110 000 osob, z toho 25 000 plně závislých, které potřebují celodenní péči. Zvýšení by mělo státní rozpočet vyjít na 4,7 miliardy korun ročně.

Mezinárodní den studentstva

Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopad, bude ze zákona také Mezinárodním dnem studentstva. Stal se jím na památku represí nacistů vůči českým vysokým školám v tehdejším protektorátu v roce 1939.

Nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala.

Ověřování pravosti léků

Lékárníci budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Kvůli boji s padělky budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti.

Vláda nepodpoří rozšíření přípravných tříd pro větší okruh předškoláků

Číst článek

Sněmovna navzdory nesouhlasu ministerstva zdravotnictví zachovala nynější stav distribuce vakcín určených k nepovinnému očkování, které není hrazeno z pojištění.

Vakcíny budou moci nadále dostávat přímo lékaři, lidé pro ně nebudou muset chodit do lékárny.

Přípravné třídy

V přípravných třídách základních škol opět budou moci být i děti, které mají odklad povinné školní docházky kvůli věku, neboť šesté narozeniny slaví v období od září do prosince. Novela se bude týkat škol, jejichž zřizovateli jsou obce, kraje nebo církve. Rozšíření na soukromé školy by mohla přinést až další úprava školského zákona.

Do přípravných tříd budou moci rodiče znovu hlásit i děti na základě písemného doporučení školského poradenského zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme