Zeman na podzim vyznamená policistu, který při požáru ve Vejprtech zachránil devět lidí

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán. Vyslovil se také pouze pro parametrické změny důchodového systému a oznámil, že bude na zámku po roce znovu hostit celou vládu.

Praha / Vejprty (Aktualizováno: 20:17 19. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident v pořadu vyjádřil soustrast pozůstalým nedělního požáru a uvedl, že policistu, který vytáhl z ohně devět lidí, ocení 28. října.

Při požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo v osm klientů. Záchranáři na místě ošetřili 30 lidí, do nemocnic Krajské zdravotní odvezli 17 pacientů, zranění tří z nich jsou vážná. Příčinu ohně zjišťují kriminalisté, požár vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. 

Změny důchodů

Zeman je podle svých slov skeptický k větší reformě důchodového systému. V rozhlasovém rozhovoru připomněl, že vláda Petra Nečase (ODS) provedla v roce 2013 změnu, když zavedla druhý důchodový pilíř. Následující vláda ale projekt zrušila.

„Jsem spíše příznivcem parametrických změn, nikoli překopávání celého systému,“ uvedl. Že je důchodový systém životaschopný, podle prezidenta ukazuje přebytek na účtu.

Proč k požáru ve Vejprtech nepřijeli hasiči z Německa? ‚Měli jsme dostačující počet sil,‘ vysvětlují Češi

Číst článek

S variantami změny důchodového systému přišla počátkem ledna komise pro spravedlivé důchody při ministerstvu práce a sociálních věcí. Premiér Babiš chce výsledek jednání čtyř desítek expertů nominovaných stranami podrobit dalšímu zkoumání. Hodlá k tomu sestavit skupinu expertů zastupujících vládní strany, místo nabídl i komunistům, kteří podpořili vznik menšinové vlády.

Vláda v Lánech

Zeman také oznámil, že bude po roce hostit celou vládu na zámku v Lánech. Jednání se podle premiéra Babiše uskuteční 3. února. Předseda vlády řekl, že nechce předjímat, s jakými tématy kabinet přijde. „Každý chceme mluvit o něčem a my si to řekneme,“ uvedl.

Prezident hodlá s premiérem mluvit také hned v pondělí o požáru ve Vejpretech. Rozhovor se podle Babiše, který v neděli místo neštěstí navštívil, uskuteční telefonicky.

V neposlední řadě došlo i na téma nominace Stanislava Křečka na post ombudsmana. Ten má podle Zemana nejlepší předpoklady stát se veřejným ochráncem práv, protože se tématu věnoval jako předseda sdružení chránícího práva nájemníků.

Navrhl prezident Křečka nezákonně? ‚Lhůta uplynula,‘ říká kandidát na ombudsmana Schorm

Číst článek

Prezident poznamenal, že zájmy Poslanecké sněmovny jsou různorodé a ne vždy závisí na kvalitách kandidáta. Sám už loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala.

Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta ale nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským.

Kvůli kauze volá opozice i někteří politici vládní ČSSD k odchodu Válkové i z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Prezident k tomu v neděli pouze řekl, že vzal na vědomí, že ve čtvrtek rada pro lidská práva Válkovou podpořila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme