Vyvážené, pozitivní i chybějící vize, reagují politici na prezidentovo poselství

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana bylo věcné, pozitivní a souhlasíme s ním, shodli se na sítích zástupci vládních stran, KSČM, která Babišův kabinet toleruje, a SPD. Naopak opoziční politici vyčítají hlavě státu podporu investičnímu plánu, vládě Andreje Babiše (ANO) a vadí jim chybějící vize. Server iROZHLAS.cz posbíral reakce některých politiků na Vánoční poselství prezidenta Zemana.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Vánoční poselství pana prezidenta se neslo v pozitivním duchu a přitom nevynechalo žádné z aktuálních témat, které hýbou naší společností. Byl to projev nejen pozitivní, ale také smířlivý a apelující, a to zejména na společenskou diskuzi a přemýšlení každého z nás,“ napsala na twitter ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Líbilo se jí také, že hlava státu ocenila „ekonomickou stabilitu země a klesající zadlužení“. „Vyslovil se také pro postupnou redukci daňových výjimek, což je i mým cílem,“ dodala Schillerová.

Souhlasím s panem prezidentem, že Česko je úspěšná země. Jeho slova beru jako výraz podpory práce současné vlády, tedy i ministrů @ČSSD. Jsem rád, že velký prostor dal otázce změn klimatu. Potvrdil tím, že tím, že se jedná o vážný problém pro naší budoucnost.

13:28 – 26. 12. 2019

4 70

Ministr vnitra a šéf ČSSD bere prezidentova slova o úspěšné zemi „jako výraz podpory práce současné vlády, tedy i ministrů ČSSD“. „Jsem rád, že velký prostor dal otázce změn klimatu. Potvrdil tím, že se jedná o vážný problém pro naší budoucnost,“ dodal.

Předseda SPD Tomio Okamura označil prezidentův projev za vyvážený: „Zmínil zásadní problémy naší země. Hnutí SPD sdílí jeho kritiku stavu vymahatelnosti spravedlnosti a práva pro občany. Souhlasíme také s pojmenováním nebezpečných rizik souvisejících s klimatickou politikou Evropské unie, které vláda ustupuje.“

Pan prezident přednesl vyvážený projev, kde zmínil zásadní problémy naší země. Hnutí SPD sdílí jeho kritiku stavu vymahatelnosti spravedlnosti a práva pro občany. Souhlasíme také s pojmenováním nebezpečných rizik souvisejících s klimatickou politikou EU, které vláda ustupuje.

13:50 – 26. 12. 2019

5 58

„Letos Zeman docela věcný - jsme úspěšná i když pomalá země, myšlení bolí, kacíř klimatického náboženství. To šlo...“ napsal na twitter komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Chybějící vize

Prezidentovo vánoční poselství podle končícího šéfa KDU-ČSL Marka Výborného nevybočilo ze Zemanova standardu: „Líbivá kritika, někdy oprávněná jindy bez pochopení výzev dneška. Sebekritika žádná a určitě to není příspěvek k zasypávání příkopů ve společnosti.“

Projev prezidenta nijak nevybočil ze standardu Miloše Zemana. Líbivá kritika, někdy oprávněná jindy bez pochopení výzev dneška. Sebekritika žádná a určitě to není příspěvek k zasypávání příkopů ve společnosti. Tak se nenechte rušit a krásné svátky!

13:51 – 26. 12. 2019

3 106

Stejně jako v minulých letech některým politikům chyběl v prezidentově projevu výhled do budoucna. „Místo vize jsme se od prezidenta opět dočkali bohužel hlavně rekapitulace činnosti jednotlivých vládních rezortů, zpochybňování klimatické vize bez pádných argumentů či volání po vyšších daních. Zarazila mne i opětovná kritika práva občanů demonstrovat proti A. Babišovi,“ reagoval europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Vítejte v úspěšné zemi, jejíž problém je pomalost, řekl Zeman. Ohledně klimatu se označil za kacíře

Číst článek

Bývalý šéf TOP 09 ale ocenil, že prezident kritizoval pomalost soudního i stavebního řízení. „Jen zapomněl zmínit, že zde už déle než šest let vládne jeho spojenec Andrej Babiš,“ dodal.

Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka bylo správné ocenit úspěšnost České republiky, protože „zvyšovat sebevědomí národa je úkolem prezidentů“.

„Chválit ale chiméru investičního plánu a nezmínit např. chybějící penzijní reformu je absurdně nekritický postoj k vládě. Správně varoval před dopady zeleného náboženství. V úspěšné zemi s malou nezaměstnaností by také prezident měl apelovat na vládu, aby hospodařila s vyrovnaným rozpočtem, což byla vždy i jeho mantra,“ dodal Skopeček.

Prezident ale podle něj není schopen objektivně hodnotit vládu „kvůli své adoraci premiéra Babiše“.

‚Všeználkovský přístup‘

Podle Ivana Bartoše (Piráti) žije Zeman v minulosti. Piráti souhlasí s názorem, že justice i stavební řízení jsou pomalé, ale lékem podle nich není stavební zákon, který připravila Hospodářská komora a developeři, řekl Bartoš ČTK.

V jedný věci je Zeman naprostý mistr, dokáže kráčet s davem a tvářit se u toho jako disident. Fascinující.

13:28 – 26. 12. 2019

22 523

„Prezident také vlastně popřel riziko klimatické změny. To, že realizace slunečních elektráren v České republice byl tunel, nijak nesouvisí s technologií a její vhodností do energetického mixu,“ uvedl Bartoš.

Úspěšná země, pomalost i klimatická změna. Přečtěte si celé vánoční poselství prezidenta Zemana

Číst článek

Česko by se podle něj na problematiku nemělo dívat optikou těžkého průmyslu. Místo výčtu makroekonomických dat pak postrádal pohled na to, jak skutečně vypadá kvalita života v Česku.

Předseda STAN Vít Rakušan řekl, že oceňuje smířlivější tón a výzvu k diskusi mimo sociální bubliny. „A v některých momentech vcelku výstižný popis stavu věcí, a to především pomalosti, která brání Česku v dosažení úspěchu,“ uvedl.

Stejně jako Pospíšil postrádal vizi. „Stále to byl ten všeználkovský přístup politika z devadesátkové generace. Neshodnu se s ním v pohledu na ekologická témata, nevěnoval důraz závažným problémům, jejichž dopad se projeví až za desetiletí,“ dodal Rakušan.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme