Naplní se Zemanovo varování? Pražské letiště změny na linkách mezi Prahou a Pekingem nechystá

Letecké spojení mezi Prahou a Čínou by se nejbližší době nemělo výrazněji změnit. V současnosti na trase funguje přímé spojení do čtyř čínských destinací, v provozu budou i v zimě, uvedl mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov uvedl, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího Letiště Praha by se letecké spojení s Čínou měnit nemělo. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V současnosti se z Prahy létá do čtyř čínských měst. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, která na některých spojích počítá s mezipřistáním v Si-anu. Celkem jde o 12 spojení týdně.

„V tuto chvíli nemáme od leteckých společné informace o tom, že by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám,“ řekl Pacvoň. Podotkl, že situace se ovšem může v budoucnu změnit.

Zeman: Čína na postup Prahy reaguje odvetnými opatřeními. Má být zastaveno financování Slavie

Číst článek

Od července měla začít fungovat další linka Sichuan Arlines do jihočínského města Šen-čen. Podpis dohody o lince byl součástí dubnové návštěvy Zemana v Číně. Linka však dosud spuštěna nebyla. Zástupce aerolinek v Praze uvedl, že linka se stále připravuje, ovšem dopravce ji zatím pozastavil, protože vláda Šen-čenu dosud nedokončila vlastní přípravy. O termínu jejího spuštění zatím není jasno.

Zájem o letecké spojení mezi Čínou a Českem v posledních letech prudce rostl. Zatímco v roce 2015 cestovalo v obou směrech dohromady přes 12 tisíc pasažérů, v roce 2017 už to bylo téměř 180 tisíc lidí. Loni vzestupný trend pokračoval. Vedle toho další statisíce lidí cestuje do Prahy z Číny s přestupem. Podle Českého statistického úřadu loni přicestovalo do Česka přes 600 tisíc čínských turistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme