Jmenování Babiše bude mít na referendum vliv, říká Foldyna. Podle Fialy jde o prohloubení krize

Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem ještě před skončením referenda v ČSSD. Oznámil to v České televizi. Radiožurnál přináší reakce politických stran.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman na archivním snímku | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Podle místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny bude mít na hlasování sociálních demokratů ve vnitrostranickém referendu vliv, že Babiš bude premiérem bez ohledu na to, jak toto referendum dopadne.

Jmenuji Babiše premiérem ještě před ukončením referenda ČSSD. Chci urychlit vznik vlády, oznámil Zeman

Číst článek

„Já si myslím, že prohlášení pana prezidenta, že jmenuje pana Babiše premiérem i v případě, že to nedopadne, že mělo na tu věc jakoby větší vliv,“ řekl Foldyna Radiožurnálu.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že prezident tím nejspíš chce dát najevo, že spolupráce ANO, ČSSD a KSČM je pro něj variantou, která má největší šanci. Stejně tak přijímá prezidentův krok hnutí SPD Tomia Okamury.

Piráti rozhodnutí prezidenta podle místopředsedy strany Jakuba Michálka nepodporují. „To z toho důvodu, že je pro nás Andrej Babiš nedůvěryhodný a je stále podezřelý z podvodu. Nechceme taky, aby v ČR vznikla vláda s podporou komunistické strany a je velmi smutné, že pan prezident nepřipustil žádnou alternativu, ačkoli jsme se s ním snažili jednat.“

'Aktivistický vstup'

Podle předsedy ODS Petra Fialy je Zemanovo jednání jedním ze zdrojů dlouhodobé krize.

„Prezident Zeman by měl Andreje Babiše znovu jmenovat premiérem až ve chvíli, kdy mu přinese 101 většinu v Poslanecké sněmovně. Takto aktivisticky vstupuje do referenda ČSSD a pouze politickou krizi prohlubuje a znepřehledňuje,“ napsal Fiala na twitteru.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že chování prezidenta je nezodpovědné, když nepožaduje po Andreji Babišovi, aby napřed získal pro svoji vládu jasnou podporu.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme