Babiš po schůzce v Lánech ocenil Zemanovy kontakty v Číně, Česku podle něj nyní pomáhají

Premiér Andrej Babiš (ANO) po páteční zhruba hodinu a půl dlouhé schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech na Kladensku ocenil Zemanovy kontakty v Číně. Pomohly podle něj do Česka v době epidemie koronaviru dostat ochranné pomůcky. Premiér to řekl večer v televizi Nova.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Má velkou zásluhu na tom, že přednostně dostáváme materiál z Číny,“ uvedl Babiš. Česko má podle premiéra v Číně skvělé vztahy. „Je to vztah mezi vládou a vládou,“ uvedl.

Do Česka dorazilo letadlo s více než milionem respirátorů z Číny. Stát za ně zaplatí 75 milionů

Číst článek

Ocenil také, že obyvatelé Česka jsou odpovědní a solidární, dodržují restriktivní opatření vlády proti šíření nového typu koronaviru. Vyzval, aby lidé zůstali přes víkend doma, aby se onemocnění dál nešířilo. „Toto je velmi důležitý víkend pro nás,“ uvedl.

Podle šéfa krizového štábu a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly budou v pondělí mít experti data, aby mohly predikovat další vývoj epidemie.

Do Česka v pátek dorazila první zásilka zdravotnického materiálu z Číny. Asi 1,1 milionu respirátorů přivezlo letadlo na letiště v Praze. V sobotu by čínská společnost China Eastern měla přivézt dalších sedm milionů roušek.

Následně obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, dopraví více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Celkem zatím ministerstvo vnitra za nákupy v Číně zaplatilo 1,5 miliardy korun. Počítá, že každý týden trvání epidemie zaplatí za ochranné pomůcky miliardu korun.  

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme