Prezident v dopise Vondráčkovi potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Do sněmovny ho poslal bez podpisu

Prezident Miloš Zeman v dopise předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Do Poslanecké sněmovny nepodepsaný zákon poslal, aby mohl začít platit k začátku roku. Dopis poskytl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman tím vyhověl středeční žádosti senátorů z klubu Starostů, kteří kvůli původnímu spornému postupu prezidenta začali chystat ústavní stížnost.

Praha (Aktualizováno: 13:42 31. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Zákon už ve čtvrtek vyšel ve Sbírce zákonů, v platnost vstoupí od 1. ledna. Zeman už dříve oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nevetuje. Ruší superhrubou mzdu, místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Zeman veto vyjádřit nechtěl, myslí si právník Kysela. Nepodepisování zákonů považuje za protiústavní

Číst článek

V pondělí poslal Vondráčkovi dopis, ve kterém své rozhodnutí oficiálně oznamoval. Podle některých politiků i právníků je ale možné, že zvolenou formulací mohl normu omylem vetovat.

Tím pádem by o ní měla znovu hlasovat Sněmovna, což požadovali někteří poslanci i senátoři z klubu Starostů. Předseda klubu Petr Holeček ocenil, že Zeman nyní své rozhodnutí vyjasnil. „Je to dobrá zpráva z Hradu,“ řekl ve čtvrtek. Senátorská frakce se podle Holečka teprve dohodne, zda a jaké kroky by v dané věci ještě podnikla.

„Vzhledem k tomu, že zvolená formulace mého dopisu je v současné době předmětem mylné interpretace v rámci veřejného prostoru, rozhodl jsem se jej doplnit níže uvedeným způsobem,“ napsal ve čtvrtek Zeman předsedovi dolní komory.

Sporná věta

Spornou podle kritiků byla věta prezidenta, že zákon vrací k dalšímu opatření. Podle některých právníků to fakticky znamená veto. Zeman to ve čtvrtek odmítl.

Zeman považuje daňový balíček za ‚projev snížené míry odpovědnosti‘. Zákon vrátil bez podpisu

Číst článek

„Především zdůrazňuji, že jsem nevyužil svého práva ve smyslu čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a zákon nevetoval; v opačném případě bych to v dopise výslovně vyjádřil,“ napsal.

Dodal, že k uplatnění veta projev jeho vůle nesměřoval a odkázal na svá předchozí veřejná vyjádření. „Vrácení zákona k dalším opatřením, jak jsem v dopise uvedl, znamená mnou nepodepsaný a nevetovaný zákon předložit k podpisu předsedovi vlády České republiky a následně k vyhlášení ve Sbírce zákonů České republiky,“ uvedl.

Nové sazby i vyšší sleva na poplatníka. Daňový balíček vyšel ve Sbírce zákonů, začne platit od Nového roku

Číst článek

Do konce prosince

Dodal, že jeho motivem byla snaha umožnit vyhlášení zákona ještě do konce prosince, aby mohl začít platit od 1. ledna. Přispěje to podle prezidenta ‚k vyšší přehlednosti právní úpravy a umožní lepší orientaci adresátům právní normy v jejich právech a povinnostech‘.

Zemana k vysvětlení jeho kroku vyzvali ve středu senátoři STAN. Oznámili také, že pokud zákon vyjde ve sbírce a neprojedná ho znovu Sněmovna, jsou připraveni ho napadnou u Ústavního soudu.

Ve Sněmovně chce iniciovat žádost o přezkum prezidentova postupu vládní sociální demokracie. Případná žádost o přezkum u Ústavního soudu ale vyžaduje podpisy nejméně 41 poslanců. Sociální demokracie jích má 14.

Plné znění dopisu uveřejněném na webu hrad.cz.

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve čtvrtek dne 31. prosince 2020 dopis Radku Vondráčkovi, předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Vážený pane předsedo,

dne 22.12.2020 jste mi předložil k podpisu zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony. Dne 28.12.2020 jsem Vám sdělil, že jsem se rozhodl svůj podpis pod tento zákon nepřipojit a zaslal jsem Vám tento zákon zpět k dalším opatřením.

Vzhledem k tomu, že zvolená formulace mého dopisu je v současné době předmětem mylné interpretace v rámci veřejného prostoru, rozhodl jsem se jej doplnit níže uvedeným způsobem.

Především zdůrazňuji, že jsem nevyužil svého práva ve smyslu čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a zákon nevetoval; v opačném případě bych to v dopise výslovně vyjádřil. K uplatnění veta projev mé vůle nesměřoval, což je ostatně zřejmé i z mých předchozích veřejných vyjádření. Vrácení zákona k dalším opatřením, jak jsem v dopise uvedl, znamená mnou nepodepsaný a nevetovaný zákon předložit k podpisu předsedovi vlády České republiky a následně k vyhlášení ve Sbírce zákonů České republiky.

Motivem mého takto zvoleného postupu je umožnit vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů ještě v prosinci 2020 a jeho následnou účinnost již od 1.1.2021, což jistě přispěje k vyšší přehlednosti právní úpravy a umožní lepší orientaci adresátům právní normy v jejich právech a povinnostech. Nevyužil jsem tak v plné míře lhůtu 15 dnů, která je mi jinak jako prezidentovi republiky dána právě ustanovením čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky.

S pozdravem

Miloš Zeman
Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme