Průzkum STEM: Prezidentovi věří 57 procent lidí, u mladých ale převážila nedůvěra

Prezidentu Miloši Zemanovi věří podle výzkumu agentury STEM 57 procent lidí. Důvěru v něj vkládají hlavně lidé starší 60 let, mezi kterými se těší důvěře 68 procent dotázaných. Mezi mladými lidmi ale začala převažovat nedůvěra - loni mu věřilo 53 procent mladých a letos 43 procent lidí mezi 18 a 29 lety.

Výzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman během udělování státních vyznamenání v roce 2018 | Zdroj: Pražský hrad

Prezidentovi častěji důvěřují lidé s nižším vzděláním a starší 60 let. U lidí starších 45 let je důvěra stabilní na 58 procentech a u lidí přes 30 let se snížila z loňských 59 procent na letošních 55 procent. Nedůvěra převážila pouze u mladých lidí.

STEM: Češi stále více věří armádě a policii. Za posledních dvacet let se důvěra zdvojnásobila

Číst článek

Zcela jednoznačně je podle STEM důvěra v prezidenta podmíněna politickými preferencemi dotázaných.

Důvěřují mu zejména voliči KSČM (92 procent důvěřujících) a SPD (88 procent), dále pak voliči ANO (81 procent) a ČSSD (75 procent). Nedůvěra v prezidenta převažuje u voličů ODS, TOP 09, Pirátů, STAN a KDU-ČSL.

Agentura STEM ověřovala také důvěru v další politické úřady. Ministrům důvěřuje 38 procent obyvatelstva, zatímco loni to bylo 35 procent.

Poslancům důvěřuje stejně jako loni 35 procent lidí a senátorům pouze třetina veřejnosti (32 procent).

„Politické instituce tak patří k nejméně důvěryhodným institucím v naší zemi v seznamu institucí, které byly součástí průzkumu,“ uvedl STEM.

Poslanecká sněmovna i vláda se po předčasných volbách v říjnu 2013 těšily důvěře téměř poloviny veřejnosti, míra však oslabila na jaře 2015. Po sněmovních volbách v říjnu 2017 se důvěryhodnost vlády a sněmovny velmi mírně zvýšila.

Důvěra podle CVVM

Podle červnového průzkumu CVVM prezidentovi důvěřuje 49 procent lidí. Vláda a sněmovna si mírně pohoršily, důvěřuje jim 39, respektive 29 procent Čechů.

„Již v červnu 2018 jsme ovšem zaznamenali další pokles a letošní výsledky jsou velmi podobné jako vloni. Míra důvěry veřejnosti v Senát je od roku 2014 nižší než míra důvěry v členy vlády a Poslaneckou sněmovnu,“ dodal STEM.

U stoupenců vládních stran ANO a ČSSD je patrná znatelně vyšší míra důvěry ve vládu než v Poslaneckou sněmovnu.

Z lidí preferujících ANO věří vládě 67 procent lidí a sněmovně 53 procent. U voličů ČSSD věří vládě 50 procent a sněmovně 40 procent lidí. Vyrovnaná míra důvěry ve vládu i Sněmovnu je mezi příznivci KSČM, SPD, Pirátů a STAN. U sympatizantů KDU-ČSL, ODS a TOP 09 je vyšší podíl důvěřujících Sněmovně než vládě.

Průzkum STEM se konal od 14. do 30 června. Zapojilo se do něj 1004 lidí starších 18 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme