Vakcína je světlo na konci tunelu, říká Zeman. Očkovat se nechá za týden při lékařské prohlídce

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti nemoci covid-19 zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív. Řekl to v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz. K očkování vyzval i svého předchůdce Václava Klause. „Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ řekl.

Praha (Aktualizováno: 13:23 10. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavní důvod nynějšího růstu počtu nakažených lidí podle prezidenta Zemana spočívá v tom, že lidé jsou otrávení, unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření. Nadějí je podle něj vakcína. Obyvatele proto vyzval, aby vytrvali a opatření proti koronaviru dodržovali.

Zeman se nechá naočkovat v půlce ledna, potvrdil Babiš. Využije vakcínu, která bude k dispozici

Číst článek

Vakcínu proti koronaviru Zeman vnímá jako naději na obzoru. „Očkování vždy uspělo, není důvod, aby neuspělo nyní,“ odpověděl na otázku, zda očekává úspěch vakcinace. Lidé, kteří se očkovat nechtějí, podle prezidenta změní názor, až uvidí pozitivní výsledky očkování. Sám se prezident nechá očkovat za týden při pravidelné návštěvě Ústřední vojenské nemocnice. 

Zeman také řekl, že by v souvislosti s nákupem vakcín chtěl pochválit Evropskou unii, ačkoli je jinak někdy jejím kritikem. „Myslím si, že s nákupem a distribucí vakcín odvedla dobrou práci,“ uvedl.

Prezident uvedl, že napsal izraelskému prezidentu Reuvenu Rivlinovi, aby Izrael české straně pomohl s organizací očkovací kampaně. Zhruba stejný dopis svému protějšku premiéru Benjaminu Netanjahuovi podle něj poslal i premiér Andrej Babiš (ANO). Očekává, že izraelští experti české straně pomůžou.

V Izraeli je tempo očkování nejvyšší na světě. Za tři týdny naočkoval proti covidu-19 už 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Tamní premiér Benjamin Netanjahu podle deníku The Times of Israel uvedl, že všichni Izraelci starší 16 let by mohli být naočkování do dvou měsíců, maximálně do konce března. V Česku bylo podle premiéra Babiše dosud očkováno proti covidu zhruba 40 000 lidí.

Za spojením se STAN stojím, řekl Bartoš na fóru Pirátů. Termín voleb chce probrat se Zemanem

Číst článek

Deficit dalších pět let

Ekonomika je podle Zemana v lepším stavu než na jaře minulého roku, protože jsou v provozu stěžejní složky českého průmyslu, tedy průmysl, stavebnictví a zemědělství. Prezident proto očekává, že hrubý domácí produkt bude růst. Nezaměstnanost a inflace je podle něj zatím ve stabilních číslech. Schodkový rozpočet veřejných financí očekává minimálně na dalších pět let. 

Zeman uvedl, že případný příspěvek pro seniory by schválil i tento rok. Prioritou je ale podle něj pro důchodce důstojná valorizace důchodů. 

Vyhlášení volební kampaně deset měsíců před sněmovními volbami Zeman vysvětlil omezeními, která přináší koronavirová situace. „Nic takového jako kontaktní kampaň v době pandemie nemáte. Musíte to nějakým způsobem nahradit. Voliči by měli dostat informace o jednotlivých stranách a na to je potřeba čas,“ uvedl. 

Zeman v rozhovoru odpovídal na otázku, zda by jmenoval premiérem předsedu Pirátů Ivana Bartoše, pokud by koalice Pirátů a STAN vyhrála volby. „To je velmi jednoduché. Pan Bartoš musí vyhrát volby, to je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem,“ uvedl. „Já si počkám na povolební situaci. Ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou - pokud nedostane 51 procent - nějakou koalici,“ dodal.

Trumpova zbabělost

Zeman se vyjádřil i k násilnostem ve Spojených státech. Chování amerického prezidenta Donalda Trumpa byla podle něj zbabělost odcházejícího politika. Zeman si podle svých slov nevzpomíná na jakéhkoli amerického prezidenta, který by odcházel s takovou ostudou. Na druhé straně se vyslovil proti cenzuře na internetu i proti zablokování Trumpova twitterového účtu.

Zeman poznamenal, že schopnost člověka je mimo jiné dána tím, že je schopen uznat porážku a porážkou se dokáže poučit. „Donald Trump neuznal porážku, nepoučil se, ale co horšího - vyštval do akce před Kapitol a nakonec do Kapitolu tisíce lidí. Tím nepřímo způsobil smrt těch asi pěti lidí, což většinou byli jeho stoupenci,“ řekl.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme