‚Měli by si zajít k psychiatrovi,‘ reagoval Zeman na návrh senátorů z hnutí STAN žalovat ho za velezradu

Senátoři z klubu Starostů a nezávislých (STAN) rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě z velezrady na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku, které podle senátorů STAN ohrozily bezpečnost občanů ČR. Na čtvrteční tiskové konferenci v Senátu to oznámil místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN). Není však jisté, zda návrh získá dostatečnou podporu.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 18:18 17. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Polska | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Ti, kdo mě označují za velezrádce, by si měli zajít k psychiatrovi a to je moje jediná reakce,“ řekl prezident Miloš Zeman pro Radiožurnál v reakci na návrh senátorů. 

Záměr podporují senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislých, naproti tomu občanští demokraté jsou v této věci zdrženliví. Návrh kritizoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a označil ho za ohrožení demokracie. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ho považuje za absolutní hloupost.

Zeman doporučil členům ČSSD podpořit koalici s ANO. Poche je pro něj ve vládě nepřijatelný

Číst článek

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Případný nepřítel nebo teroristická organizace tak podle Šestáka nyní vědí, k čemu se připravují české protichemické síly, k čemu a na jaké látky jsou připraveny, a na jaké nikoli. „Proto jsme se rozhodli, že zahájíme přípravu materiálů, které po prověření ve spolupráci s ústavními právníky by měly vést k obvinění prezidenta republiky pro velezradu,“ řekl.

Senátní klub STAN má 12 členů, návrh ústavní žaloby může předložit nejméně jedna třetina senátorů, tedy 27 zákonodárců, pokud se domnívají, že prezident se dopustil velezrady nebo hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Klub KDU-ČSL a nezávislých má 16 členů, dohromady by šlo o 28 senátorů.

Návrh musí podpořit 3/5 poslanců

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je však třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

Zemanova slova o Novičoku jsou velké ohrožení, říká Bublan. Celá kauza je nešťastná, míní Grospič

Číst článek

Zatímco klub lidoveckých senátorů podle svého předsedy Petra Šilara návrh STAN podpoří, občanští demokraté jsou zdrženliví. Místopředseda klubu ODS Jiří Oberfalzer řekl, že vše, co prezident dělá, jsou politické a vrcholně provokativní postoje, ale žádný z nich nelze označit za velezradu. Klub senátorů ODS vyzval Zemana, aby svými výroky nepoškozoval dobré jméno ČR.

Místopředseda senátorů ANO Jaroslav Větrovský na tiskové konferenci řekl, že pro něj je to nová informace, a proto není schopen se k ní vyjádřit. Jeho stranický kolega Ladislav Václavec poznamenal, že podle něj prezident bezpečnost občanů neohrožuje.

„Je to nesmysl, asi se nudí tihle pánové. Nevím, stále se tady vyvolávají nějaké spory, považuji to za absolutní hloupost,“ řekl novinářům po příletu ze summitu EU v Sofii Babiš.

ČTK, mrk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme