Česko se musí omluvit za Zemanova slova, rozhodl soud. Prezident prohrál spor s exporadcem Šarapatkou

Stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Ve středu o tom pravomocně rozhodl odvolací pražský městský soud. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády v době, kdy ho Zeman vedl, odešel po dohodě. Za Zemanův výrok se musí omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze.

Praha (Aktualizováno: 14:08 12. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odvolací senát ve středu potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 z května loňského roku. Ministerstvo financí musí podle pravomocného rozhodnutí zaslat Zdeňku Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou do sedmi dnů od právní moci rozsudku.

„Soud prvního stupně konstatoval, že pronese-li prezident republiky nepravdivý výrok, nemůže se jednat o postup správný a s takovýmto hodnocením se odvolací soud ztotožňuje,“ řekl předseda senátu Lubor Veselý.

Šarapatka verdikt soudu přivítal. Pravda zvítězila. Obvodní i městský soud právě usvědčil prezidenta republiky ze lži,“ uvedl.

Ministerstvo financí pak podle mluvčího Michala Žurovce vyčká na doručení písemného vyhotovení rozsudku a v zákonné dvouměsíční lhůtě zváží případné podání dovolání k Nejvyššímu soudu.

Prezident Miloš Zeman se k verdiktu soudu zatím nevyjádřil. Šarapatka se v žalobě domáhal pouze omluvy, finanční odškodnění nežádal.

Prezidentovy výroky poškodily Šarapatkovu čest a dobrou pověst, napsala soudkyně do rozsudku

Číst článek

„Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ řekl Zeman v listopadu 2017 v televizi Barrandov.

Šarapatka ale podle žaloby v říjnu 2000 poslal vedoucímu úřadu vlády výpověď a později s úřadem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru, což u soudu prokázal.

Ministerstvo financí v odvolání, které ve středu soud zamítl, namítalo, že žalobce neprokázal nesprávnost úředního postupu.

Zeman a Peroutka

Zástupkyně ministerstva Lucie Nachtmanová ve středu upozornila, že v obdobném sporu mezi státem a vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu nepravomocně rozhodl, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem.

Kauza Olovo

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové z ČSSD. Výpověď podle žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj tehdejšího premiéra ve vztahu ke kauze Olovo.

S tím ale Veselý nesouhlasil. Odkázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle které se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta.

I když podle soudce není žádným právním způsobem upraveno, jak by měl prezident vystupovat v pořadech na soukromých televizních stanicích, mělo by podle něj z hlediska obecných zásad platit, že v těchto případech bude hlava státu vyslovovat pravdivé výroky.

Odmítl také argument ministerstva, že Zemanovy výroky byly hodnotící povahy. „Prezident sám o sobě konstatoval, že žalobce vyhodil pro neschopnost. To znamená, že se nejedná o žádný hodnotící soud ani úsudek, jedná se o pouhé konstatování toho, co prezident sám o sobě řekl, že v minulosti učinil, a ukázalo se, že tato skutečnost neodpovídá realitě, tedy že výrok je nepravdivý,“ dodal soudce.

V soudním sporu s Kaslovou dosud nebylo rozhodnuto. Peroutkova vnučka Zemana zažalovala proto, že 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu o novináři řekl, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje. Proti loňskému zamítnutí žaloby se Kaslová odvolala k Městskému soudu v Praze.

Zdeněk Šarapatka (vlevo) u soudu | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme