Zeman Polsku nabídl vojenskou pomoc na hranicích. Armáda je podle něj ‚okamžitě připravená‘

Prezident Miloš Zeman Polsku nabídl vojenskou pomoc na hranicích s Běloruskem. Uvedl to v dopisu polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, který Hrad zveřejnil v úterý 23. listopadu. Možné vyslání policistů nebo vojáků do Polska v úterý zmínil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 13:01 23. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace je podle Zemana „způsobena zlými úmysly těch, kteří pro svůj vlastní prospěch neváhají zneužít nepřízně osudu druhých“ | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Prezident v dopisu uvádí, že armáda je okamžitě připravená poslat na obranu polských hranic své jednotky.

Bartošek: Případný spor s prezidentem Zemanem o ministra by mohl skončit u Ústavního soudu

Číst článek

Situace je podle Zemana „způsobena zlými úmysly těch, kteří pro svůj vlastní prospěch neváhají zneužít nepřízně osudu druhých“ a pozorně ji sleduje.

K obraně hranice, která je zároveň hranicí Evropské unie i NATO, by se podle něj měly připojit všechny členské státy obou organizací.

Zeman v dopisu také připomněl, že rozhodnout by v tomto případě musela vláda, on se však o vyslání vojáků zasadí.

Zpravodaj Dorazín: Polská společnost je rozdělena. Část nosí jídlo vojákům, část migrantům

Číst článek

Závěrem prezident nabídl svému polskému protějšku motto „Společně to zvládneme!“, které se v Česku stalo symbolem boje s pandemií a které je podle něj výstižné i pro situaci na polských hranicích. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý před odletem do Bruselu vojenskou pomoc Polsku také nabídl. Stejně jako Zeman nicméně doplnil, že k vyslání vojáků je potřeba souhlas obou komor sněmovny.

Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) v reakci na Zemanův dopis na twitteru napsala, že nabídku vítá a vojenskou pomoc podporuje.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme