Zeman Polsku nabídl vojenskou pomoc na hranicích. Armáda je podle něj ‚okamžitě připravená‘

Prezident Miloš Zeman Polsku nabídl vojenskou pomoc na hranicích s Běloruskem. Uvedl to v dopisu polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, který Hrad zveřejnil v úterý 23. listopadu. Možné vyslání policistů nebo vojáků do Polska v úterý zmínil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 13:01 23. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident byl po osmi nocích propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (22. září 2021)

Situace je podle Zemana „způsobena zlými úmysly těch, kteří pro svůj vlastní prospěch neváhají zneužít nepřízně osudu druhých“ | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Prezident v dopisu uvádí, že armáda je okamžitě připravená poslat na obranu polských hranic své jednotky.

Bartošek: Případný spor s prezidentem Zemanem o ministra by mohl skončit u Ústavního soudu

Číst článek

Situace je podle Zemana „způsobena zlými úmysly těch, kteří pro svůj vlastní prospěch neváhají zneužít nepřízně osudu druhých“ a pozorně ji sleduje.

K obraně hranice, která je zároveň hranicí Evropské unie i NATO, by se podle něj měly připojit všechny členské státy obou organizací.

Zeman v dopisu také připomněl, že rozhodnout by v tomto případě musela vláda, on se však o vyslání vojáků zasadí.

Zpravodaj Dorazín: Polská společnost je rozdělena. Část nosí jídlo vojákům, část migrantům

Číst článek

Závěrem prezident nabídl svému polskému protějšku motto „Společně to zvládneme!“, které se v Česku stalo symbolem boje s pandemií a které je podle něj výstižné i pro situaci na polských hranicích. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý před odletem do Bruselu vojenskou pomoc Polsku také nabídl. Stejně jako Zeman nicméně doplnil, že k vyslání vojáků je potřeba souhlas obou komor sněmovny.

Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) v reakci na Zemanův dopis na twitteru napsala, že nabídku vítá a vojenskou pomoc podporuje.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme