‚Hrubá politická chyba.‘ Prezident Zeman kritizoval šéfa komunistů Filipa, opřel se i do Petříčka

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD podle prezidenta Miloše Zemana nedodržel slovo. Nepřerušil totiž prý kontakty s Miroslavem Pochem z ČSSD, jehož kandidaturu do čela české diplomacie prezident před dvěma lety odmítl. Zeman to řekl v rozhovoru pro čtvrteční Mf Dnes. Prezident kritizoval také nedávné vyjádření šéfa KSČM a místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa o roli československých legionářů v Rusku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Ministr zahraničí Tomáš Petříček podle prezidenta Miloše Zemana udržuje s bývalým sociálnědemokratickým europoslancem Miroslavem Pochem ustavičný kontakt. „O kterém mě sám ujistil, že bude přerušen, ale slovo nedodržel,“ prohlásil prezident pro Mf Dnes.

Filip v ruských armádních novinách volal po rezignaci Petříčka. ‚Chystá se na sjezd KSČM,‘ reaguje ministr

Číst článek

Jako důkaz uvedl nedávnou nehodu taxíku, kterým jel Petříček v noci ze setkání s Pochem a dalšími sociálními demokraty.

„Víte, když si někdo bere místo služebního auta a řidiče taxík, tak chce něco utajit. A já nemám utajování rád,“ řekl Zeman. A dodal, že kdyby byl on premiérem, dával by přednost jiným kandidátům.

Zeman v květnu 2018 řekl, že nebude akceptovat nominaci tehdy ještě europoslance Pocheho na post ministra zahraničí. Zdůvodnil to postoji tohoto politiku k migraci, vztahu k Izraeli či působení v pražské komunální politice.

Prezidentovi ale mohl podle některých médií vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Spor o jmenování Pocheho vyvolal před dvěma lety krizi uvnitř vládní koalice. Do čela resortu Zeman nakonec v říjnu 2018 jmenoval Petříčka.

Před dvaceti lety byla odhalena kauza Olovo. Plán Zemanových poradců, jak očernit kritičku Buzkovou

Číst článek

Zeman v Mf Dnes rovněž kritizoval nedávné vyjádřené předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o roli československých legionářů pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda. Filip v rozhovoru mimo jiné pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s ruskými bolševiky.

Neúcta k československým legionářům je podle Zemana hrubá politická chyba. „Já jsem o tom ostatně v Rusku kdysi jednal a bylo mi přislíbeno, že v takových místech, jako je třeba Samara a další, budou památníky obnoveny, respektive zřízeny,“ uvedl prezident.

Filipova slova v úterý kritizoval i Petříček, který je označil za nekorektní. Řešit by je podle ministra měla sněmovna a šéf komunistů by se za ně měl omluvit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme