Zeman přijal ruskou delegaci v čele s ministrem průmyslu. Ocenil obchod a investici v Prostějově

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jednal s ruskou delegací vedenou ministrem průmyslu Denisem Manturovem. Hrad poté informoval, že český prezident ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem, podle ruské agentury TASS Zeman s Manturovem hovořil o ruské účasti na modernizaci jaderných elektráren Temelín a Dukovany či na projektu plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Praha (Aktualizováno: 20:58 6. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Pražském hradě delegaci vedenou ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Pražském hradě delegaci vedenou ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem | Zdroj: Pražský hrad

Na Pražský hrad Manturova doprovodili prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov a ředitel odboru mezinárodní spolupráce ruského ministerstva průmyslu a obchodu Michail Anisimov. České úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů člena ministrovy delegace.

Česko nevpustilo do země člena ruské delegace. ‚Podobné kroky nezůstanou bez odpovědi,‘ zní reakce

Číst článek

Podle serveru Deník N to byl někdejší dlouholetý pracovník ruského velvyslanectví v Praze Andrej Kuzněcov, který má být několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb.

„Pan prezident ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem, obchodní výměna roste. Konkrétně vyzdvihl investici v Prostějově,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Prostějově byla v úterý za účasti ruské delegace otevřena pobočka největšího ruského výrobce flexibilních obalů používaných například v potravinářském průmyslu Danaflex.

Závod společnosti DGPack bude ročně vyrábět až 15 tisíc tun těchto obalů, zaměstná přes 200 lidí. Zeman při jednání s ruskou delegací ocenil i nárůst v oblasti turistického ruchu.

Temelín a Dukovany

Manturov podle agentury TASS na Pražském hradě diskutoval o podmínkách účasti ruské agentury Rosatom na modernizaci českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. „Zeman potvrdil připravenost posoudit účast Rosatomu v tendrech s podmínkou, že (ruská, pozn. red.) společnost bude spolupracovat s českými partnery,“ citovala ruská agentura z informace ruského ministerstva průmyslu.

Putin, Čína, hybridní útoky. Velvyslanec USA v Česku vyjmenoval hlavní hrozby pro NATO

Číst článek

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Stát chce kvůli novému bloku uzavřít smlouvu se skupinou ČEZ, prioritou jsou přitom Dukovany.

Dunaj-Odra-Labe

Podle dřívějších informací se o stavbu bloku zajímá šest firem: americký Westinghouse, ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská společnost KHNP, čínská firma China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Ruský ministr se Zemanem mluvil i o plánu na stavbu plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe, který český prezident dlouhodobě prosazuje. „Denis Manturov potvrdil zájem Ruska účastnit se tohoto projektu. Očekává se, že v nejbližší době česká strana o něm předá ruské straně podrobnější informaci,“ uvedla podle TASS tisková služba ruského ministerstva.

Přípravy vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe mají zřejmě pokračovat pouze na propojení Dunaje a Odry. Centrální komise ministerstva dopravy v lednu navrhla kvůli vysokým nákladům dál nesledovat tzv. labskou větev.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme