Nastal čas dluhy splácet, řekl prezident Zeman ve sněmovně k projednávanému návrhu rozpočtu
Na jednání Poslanecké sněmovny v pátek vystoupil prezident Miloš Zeman, když se přijel z lánského zámku vyjádřit k návrhu státního rozpočtu. Během svého téměř půlhodinového projevu připravený návrh zkritizoval. „Budete mou dnešní obětí,“ řekl hned úvodem na adresu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Poslanci v pátek jednají o návrhu rozpočtu pro letošní rok, který má možný schodek o 97 miliard korun nižší, než jak navrhovala bývalá vláda.
Zeman připomněl, že chápe dluhy vzniklé za koronavirové pandemie, nyní by se ale měly začít splácet. „Rozpočet by měl být zaměřen na splácení minulých dluhů. Tyto dluhy nekritizuji. Nyní ale nastal čas dluhy splácet a uvidíme, jak se s tím tato vláda vyrovná. Chtěl bych se pokusit vládě i poslancům pomoci s hledání nástrojů, jak tyto dluhy splácet. Pokud mé jako vždy geniální nápady odmítnete, řeknu si: alespoň jsem to zkusil,“ pronesl.
Následně se prezident pustil do kritiky předloženého návrhu. „Považuji tento návrh rozpočtu za proinflační, je pokládán za prorůstový, ale chtěl bych vám říct, že prorůstový není. Státní rozpočet žádné daňové výjimky neruší a to považuji za velkou chybu,“ řekl.
„Víte, kolik je daňových výjimek? 172. Opakuji, 172. Kdybych chtěl následovat Tomia Okamuru, během šestihodinového projevu bych pronesl komentář ke všem těmto výjimkám. Moje kritika je založena na tom, že se bojíte zrušit daňové výjimky, protože se bojíte svých voličů,“ pokračoval.
Vír inflace v peněženkách
Miloš Zeman kritizoval také snižování odvodů v minulosti. „Zvýšení peněz v peněženkách znamená zvýšení množství peněz v oběhu, což zvyšuje inflaci. Sdílím názor, že desetiprocentní inflace je spíše lednovým zdražováním. Ano, budete mít více peněz v peněženkách, ale vír inflace je vám je okamžitě vysaje. Vidím nedostatek politické odvahy, zvlášť když je už po volbách,“ uvedl.
„Jestliže ignorujete budoucnost a preferujete přítomnost, dopadnete špatně,“ upozornil na snižování investic.
Zároveň přiznal, že jím navrhovaná opatření by mohla být účinná, setkala by se však s velmi negativním ohlasem veřejnosti. „Snažil jsem se navrhnout naprosto konkrétní opatření, kdybyste čirou náhodou tato opatření přijali, dostali byste přebytkový rozpočet a vaši voliči by vás zabili,“ řekl závěrem.
Stanjura v reakci na Zemanovo vystoupení odmítl jeho návrhy rušit většinu daňových výjimek. Ne proto, že by se vláda bála voličů, ale protože by to byl chybný krok, vysvětlil Stanjura. Popsal to mimo jiné na příkladu základní daňové slevy na poplatníka, jejíž zrušení by přineslo podle jeho odhadu do rozpočtu asi 150 miliard, ale o těchto 150 miliard by přišli občané. Stejně tak odmítl myšlenku danit starobní důchody. Uvedl ale, že vláda se bude daňovým výjimkám věnovat, ale těm, které nemají smysl, nepodporují rodinu nebo neohrožují příjmy penzistů.
Prezident Miloš Zeman vystoupil na veřejnosti po delší době. Dříve rozpočet většinou podpořil, ale kritizoval plýtvání penězi a přimlouval se za rušení daňových výjimek, které by přineslo miliardy navíc do státního rozpočtu. Kladl důraz na dostatečný objem peněz na investice.
Státní rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Návrh rozpočtu vychází z toho, že růst ekonomiky zrychlí letos na 3,1 procenta z loňských 2,9 procenta. Vláda uvádí, že budoucí vývoj ekonomiky zatěžuje řada rizik, která v úhrnu znamenají vychýlení růstu směrem dolů, uvádí materiál. Na zpomalování růstu ekonomiky budou mít vliv pokračující problémy v globálních dodavatelských řetězcích, stejně jako vyšší, potažmo déle trvající inflační tlaky. Téměř ve všech odvětvích ekonomiky přetrvává nedostatek pracovníků.