Mynář s Vondráčkem porušili pravidla, neměli u prezidenta roušky, potvrdila mluvčí nemocnice

Kancléř Vratislav Mynář, tajemník Jaroslav Hlinovský, prezidentova pečovatelka a šéf sněmovny Radek Vondráček. Ti se minulý čtvrtek sešli v Ústřední vojenské nemocnici u lůžka Miloše Zemana na jednotce intenzivní medicíny. Ani jeden z nich přitom neměl roušku nebo respirátor. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke šlo o jasné porušení pravidel. „U každého vstupu je upozornění, jaká pravidla platí,“ řekla Zinke pro iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 18:17 21. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záznam, který novinářům pustil hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezident na něm podepisuje dokument o svolání sněmovny | Zdroj: Repro ČT24

Účastníci návštěvy u prezidenta Miloše Zemana, která se odehrála minulý čtvrtek, porušili pravidla Ústřední vojenské nemocnice. Video zveřejněné na tiskové konferenci totiž ukazuje, že šéf sněmovny Radek Vondráček, členové hradní kanceláře a Zemanova pečovatelka navštívili jednotku intenzivní medicíny bez roušky či respirátoru.

50 dní, které otřásly zdravím prezidenta: jaterní problémy vydávali za nechutenství po kouření

Číst článek

Ochrana úst je přitom v nemocnici povinná. „Platná pravidla máme na webových stránkách a jsou zdůrazňována i u každého vstupu na lůžkové oddělení,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

„Předpokládám, že si ochranu úst a nosu sundali až na pokoji. Je to navíc z minulého týdne, kdy jsme informovali o tom, že kancléř Mynář s námi nekonzultoval, zda je návštěva vhodná. Personál jim asi nemohl ani doporučit, aby si respirátory vzali,“ doplnila mluvčí. Zatím podle svých slov neví, zda čtveřici hrozí nějaký postih.

Jasno není ani ohledně případného porušení protikoronavirových pravidel. Pražská hygiena se totiž incidentem nezabývá a pravděpodobně ani nebude.

„O videu jsem slyšela, ale nejsem si jistá, zda ten problém budeme řešit my. Je to totiž nemocnice vojenská, takže to bude muset řešit armádní hygienik,“ přiblížila hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

„Hlavní hygienička ministerstva obrany již začala případ řešit,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek. „Půjde o správní řízení, jehož detaily nyní nelze komentovat,“ dodal.

Prezidentův sluch

Předseda Vondráček celou situaci omlouvá tím, že mu prezident přes respirátor nerozuměl. „Hůř slyší. Tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem,“ prohlásil pro server Seznam Zprávy.

Mynář se ohradil, že by falšoval podpis prezidenta. Ukázal, jak Zeman v nemocnici svolává sněmovnu

Číst článek

V minulých dnech už kritice za návštěvu v prezidentově pokoji čelil. Nemocnice totiž minulý týden ve čtvrtek večer uvedla, že na jednotku intenzivní medicíny „proklouzl“ bez vědomí ošetřujícího lékaře. 

„Nemůžeme potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu. Rovněž se distancujeme od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta,“ tlumočí po desáté hodině večerní stanovisko nemocnice její mluvčí Zinke.

Vondráček ale druhý den před novináři vysvětloval, že Zemana navštívil na jeho vlastní žádost a zprostředkoval to kancléř Mynář. „Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení nemocnice,“ tvrdil končící šéf sněmovny.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme