Trestné činy proti republice? Policie zahajuje šetření kvůli informacím o prezidentovi ze Senátu

Policisté začnou prošetřovat možné protiprávní jednání, které může mít znaky trestných činů proti republice. Informovali o tom v úterý dopoledne na twitteru. Dodali pouze, že prošetřování bude souviset s informacemi, které zveřejnil Senát na tiskové konferenci. Předseda horní komory Miloš Vystrčil z ODS v pondělí zveřejnil informace ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana.

Praha (Aktualizováno: 10:22 19. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (vpravo) přichází za doprovodu prezidentova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka (vlevo) na briefing ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (vpravo) přichází za doprovodu prezidentova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka (vlevo) na briefing ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu Parlamentu České republiky, zahájí Policie České republiky prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Podrobnosti policie neuvedla. „Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,“ dodala.

Na dotazy, zda se policie zaměří na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, odpověděla stručně: „Bez komentáře.“

S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci @Senát Parlamentu ČR, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení. #policiepp

09:18 – 19. 10. 2021

809 9805

Trestní zákoník řadí mezi trestné činy proti České republice mimo jiné vlastizradu, sabotáž nebo rozvracení republiky.

12 řádků z ÚVN. Zeman nebyl schopen plnit povinnosti už minulý týden, přesto podepsal svolání sněmovny

Číst článek

Vlastizrady se dopustí český občan, který „ve spojení s cizí mocností nebo s cizím činitelem“ spáchá rozvracení republiky, teroristický útok, teror nebo sabotáž.

Rozvracení republiky spáchá ten, kdo se „v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost“ účastní násilných akcí proti České republice nebo jejím orgánům.

K sabotáži naopak použití násilí není nutné – dopustí se jí ten, kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost Česka zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu například orgánu veřejné moci.

Je to překvapivá informace a není to dobrá zpráva, řekl Babiš ke zdravotnímu stavu prezidenta

Číst článek

Za sabotáž hrozí v základní sazbě tři až deset let vězení, případně též propadnutí majetku. Za vlastizradu lze uložit 15 až 20 let vězení, propadnutí majetku nebo i výjimečný trest.

Na pondělní tiskové konferenci přednesl předseda Senátu Miloš Vystrčil informace ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana, které si vyžádal od Ústřední vojenské nemocnice.

Prezident není podle zprávy nemocnice nyní schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. „Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice je – vzhledem k charakteru onemocnění – dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ odcitoval ze zprávy Vystrčil.

Mynář o tom věděl

Hradní kancléř Vratislav Mynář podle nemocnice o zdravotním stavu prezidenta od 13. října věděl, přesto o den později dovolil návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO. Při ní Zeman podle obou podepsal listinu ke svolání Poslanecké sněmovny. Hrad pondělní informace Senátu zatím nekomentoval.

‚Chystám se mu zavolat.‘ Vondráček chce mluvit s Mynářem ohledně návštěvy Zemana v nemocnici

Číst článek

Pravostí tohoto podpisu už se rovněž zabývají policisté, konkrétně kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Pochybnosti o pravosti prezidentova podpisu se snažil rozptýlit předseda sněmovny Vondráček, který prohlásil, že Zeman listinu podepsal přímo před ním.

Z podpisu dokumentu navíc podle něj existuje fotografie, kterou měl pořídit šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Ten ji ale dosud nezveřejnil.

Podobně se v pondělí vyjádřil také hradní kancléř Mynář. 

„Osobně jsem s panem Vondráčkem byl přítomen toho, kdy pan prezident podepsal toto rozhodnutí a předal panu Vondráčkovi vyřízení,“ prohlásil.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme