Zeman chce silnější pravomoc v otázce veta. ‚Česko by to posunulo k prezidentskému systému,‘ řekl ministr

Prezident Miloš Zeman není spokojený se současnými pravomocemi hlavy státu. V rozhovoru pro server Blesk.cz řekl, že by například chtěl, aby bylo potřeba k přehlasování prezidentského veta 120 místo současných 101 poslaneckých hlasů. Zeman ale zároveň zmínil, že změnu do konce svého období nečeká.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman vyjádřil přesvědčení, že přímo volený prezident má jinou pozici, než když byl volen oběma komorami parlamentu. Proto by podle něj měla mít hlava státu silnější pravomoci.

„Prezidentské veto zákona se dá velmi snadno přehlasovat 101 hlasy ve sněmovně. Bylo by dobré, aby prezidentovo veto bylo přehlasovatelné pouze kvalifikovanou většinou 120 hlasů,“ řekl.

Uzákonění manželství homosexuálů by prezident vetoval. Zváží ocenění pro Piťhu

Číst článek

Šéf Legislativní rady vlády a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který je ve vládě za hnutí ANO, by současný systém neměnil.

„Pokud bychom se bavili o posílení prezidentského veta a ztížení možnosti veto přehlasovat, tak bych se osobně domníval, že by to Českou republiku posunulo spíše někam k prezidentskému nebo poloprezidentského systému, což je koncept, který Ústavě České republiky úplně neodpovídá, protože Česká republika je parlamentní republikou,“ řekl Radiožurnálu.

Miloš Zeman ve svém prvním funkčním období v letech 2013 až 2018 vetoval sedm zákonů. Uspěl pouze jednou, ve zbylých šesti případech poslanci jeho veto přehlasovali. Za první rok svého druhého funkčního období zatím žádné veto nepoužil.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme