Miloš Zeman pro mě dál zůstává názorovým nepřítelem, prohlásil Klaus

Budoucí prezident Miloš Zeman zůstává pro Václava Klause dál odvěkým nepřítelem. A to i přes podporu, kterou mu Klaus vyjádřil v nedávných volbách. Prezident to řekl při setkání se Zemanem na Pražském hradě. Politici se tam sešli, aby vyřešili předání úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě svého nástupce Miloše Zemana | Zdroj: ČTK

„Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě, která byla, fandil, tak že i nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal. Ale to on očekává, takže myslím, že to pro něj nebude žádné překvapení,“ prohlásil Klaus.

Zeman si i přesto podpory dosluhujícího prezidenta váží. „Skutečně výrazné osobnosti dokáží podpořit i svého názorového protivníka, zatímco nevýrazné neosobnosti podporují toho, s jehož názory totálně a plně souhlasí,“ reagoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu shrnula schůzku odcházejícího a nastupujícího prezidenta reportérka Martina Spěváčková. Hostem byl také politický komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Miloš Zeman se může podle Klause nastěhovat na Pražský Hrad hned po inauguraci. Klaus tvrdí, že nebude svému nástupci přesun do hradních kanceláří nijak komplikovat.

„Myslím, že z naší strany v tomto předávání nevznikne sebemenší problém a nový pan prezident se sem bude moci nastěhovat libovolný den od minuty, kdy bude provedena inaugurace. A mohu ho ubezpečit, že se tady nedočká žádných překvapení, kterých jsme se dožili my před deseti lety, když jsme najednou zjistili, že jsou tady vytrhány na míru udělané knihovny,“ podotkl.

Nečas: Zemana se nebojím

Vpodvečer se Miloš Zeman setká ve své kanceláři v Loretánské ulici s premiérem Petrem Nečasem. Co s ním chce předseda vlády konkrétně projednat neprozradil, schůzky se ale neobává.

„Pokud je mi známo, pan Miloš Zeman nekouše a nepoužívá fyzické násilí. Není důvod, proč bych se ho měl bát. Bezesporu jsou témata, která budu chtít na tomto jednání otevřít a bezesporu je nebudu vzkazovat panu zvolenému prezidentovi prostřednictvím médií,“ zdůraznil.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas | Foto: ČTK

Nečas také řekl, že si ve své kanceláři pověsí portrét nového prezidenta. Vláda prý ale žádné předpisy pro úřady ani školy nechystá.

Přípravy na inauguraci vrcholí

Druhý prezidentský mandát vyprší Václavu Klausovi 7. března. Zeman potvrdil, že v tento den společně s Klausem položí věnec k hrobu prezidenta Tomáše Masaryka a pak poobědvají na zámku v Lánech.

O den později bude Miloš Zeman slavnostně uveden do funkce. Slib složí v rámci společné schůze Senátu a Poslanecké sněmovny. Zeman bude mít také projev, chystá se i vojenská přehlídka.

Po Zemanově vítězství se do jeho strany hrnou noví členové

Číst článek

Dopolední části Zemanova jmenování se nakonec zúčastní i Václav Klaus. Radiožurnálu to potvrdil vedoucí hradního protokolu Jindřich Forejt. Podle původních plánů měl být na zahraniční cestě.

Zeman by se 8. března mohl také poklonit sv. Václavu ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta v Praze. Pobožnost má být krátká, o detailech se jedná.

Novinkou, která se objevila už v roce 2008, bude, že nový prezident půjde projevit svůj respekt Tomáši Masarykovi také na pražské Hradčanské náměstí.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Klára Bílá, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme