Po uši v té nejhorší morální špíně, hodnotí Zemanovu účast na konferenci SPD jeho bývalý prezidentský sok

Někteří čeští politici kritizují účast prezidenta Miloše Zemana na konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie. Na té se v sobotu rozhodovalo, koho podpoří SPD v prezidentské volbě. Zeman si o podporu neřekl, hnutí a jejího předsedu Tomia Okamuru především chválil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Jiří Pospíšil (TOP 09), Jiří Dienstbier (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM)

Zleva Jiří Pospíšil (TOP 09), Jiří Dienstbier (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM) | Foto: Filip Jandourek, Alžběta Švarcová

„Zeman na konferenci Okamurových extrémistů. Po uši v té nejhorší morální špíně,“ napsal bývalý ministr pro lidská práva a Zemanův protikandidát z minulých prezidentských voleb Jiří Dienstbier (ČSSD) na twitteru.

Na stejném médiu poznamenal místopředseda komunistů Jiří Dolejš, že Zeman SPD káral za jejich postoj vůči českých zahraničním vojenským misím a je proti vystoupení z Evropské unie. „Tak proč k nim lezl?“ poznamenal Dolejš.

Jiří Pospíšil, europoslanec a nový předseda TOP 09, kterou Zeman často kritizuje, poznamenal, že Zeman býval státníkem, který přivedl Českou republiku do NATO a podporoval EU.

„Dnes z něj zůstal politik plný zloby, hrající na nejnižší lidské pudy - strach, závist, nenávist. Vystupuje s Konvičkou, hledá podporu u voličů extremistických stran,“ uvedl na twitteru. V tiskové zprávě poznamenal, že účastí na sněmu SPD Zeman ukázal, že není proevropskou hlavou státu, jak o sobě tvrdí.

K prezidentovu vystoupení se na svém twitterovém účtu vyjádřil i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezidentův projev na celostátní konferenci SPD označil slovy jako skvělý či zásadní.

Zemanův protikandidát Mirek Topolánek ve videoposelství poskytnutém ČTK uvedl, že on by na rozdíl od Zemana na sjezd SPD nešel. „Respektuju výsledek ve volbách, ale nemůže se mi líbit, jak se ta strana chová k novinářům, homosexuálům, židům, Romům, schvaluje výhrůžky dětem,“ uvedl.

Reakci dalších prezidentských kandidátů a zástupců parlamentních stran zjišťujeme.

Novým prezidentem má být podle usnesení SPD člověk, který bude podporovat přímou demokracii, bojovat proti migraci, islamizaci a za národní zájmy. Přímou podporu pro lednové prezidentské volby SPD žádnému z prezidentských kandidátů nedala.

Předseda SPD Tomio Okamura již na konferenci hnutí řekl, že Zeman je silnou osobností, která hájí svou vlast. Podle Okamury by prezidentem neměli být lidé, jejichž jediným programem je „nebýt Zeman“.

„Přestože máme v některých otázkách rozdílné názory, tak z celkového pohledu považujeme výsledky práce prezidenta Miloše Zemana za potvrzení správnosti principu přímé volby prezidenta České republiky,“ schválili závěry konference její delegáti.

Zeman v sobotu na sjezdu SPD o přímou podporu nepožádal, zároveň ale stranu několikrát pochválil. Po závěrečných slovech svého projevu si prezident od přítomných v sále vysloužil potlesk ve stoje. 

ČTK, mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme