Korupce se neprokázala, řekl Zeman o schůzkách Faltýnka s Kapschem. Ištvanovi opět vyčetl ‚kabelky Nagyové‘

Miloš Zeman neuvažuje o odvolání šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje, který figuruje v probíhající kauze možného ovlivňování tendru na mýtné. Prezident dle svých slov nedůvěřuje vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi. V rozhovoru pro Mf Dnes také řekl, že vyloučením Václava Klause mladšího se ODS zbavila „jediné skutečné osobnosti, kterou ve svých řadách měla“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Tomáš Krist / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj se nedávno ocitl v hledáčku policie kvůli možnému ovlivňování tendru na mýto. Opozice a nově i předseda KSČM Vojtěch Filip vyzývají k jeho odvolání. Prezident se k tomuto kroku však nechystá.

„Musel bych mít v ruce pravomocný rozsudek,“ uvedl v rozhovoru pro Mf Dnes s tím, že vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, pod jehož úřad vyšetřování případu spadá, na základě zkušenosti s kauzou Jany Nagyové nedůvěřuje. 

Vláda ctí presumpci neviny, odvolávat Rafaje by podle ministra Kněžínka bylo neodůvodněné

Číst článek

„Na tiskové konferenci oznámil, jak je na stopě obrovské chobotnice, která prorůstá ekonomickými i politickými strukturami. No, a byly z toho nezdaněné kabelky Jany Nagyové,“ řekl Zeman o několik let starém případu, který nepřímo zavinil pád Nečasovy vlády a jehož některé části nejsou dodnes pravomocně ukončeny.

O současném vyšetřování i o kauze Nagyová státní zástupce Ištvan nedávno mluvil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Popřel, že by informování v kauze Nagyová bylo přemrštěné nebo vzbuzovalo nereálná očekávání. „Všechno, co se na té tiskové konferenci řeklo, se potvrdilo. Tam neproběhla žádná nepravdivá informace,“ uvedl. 

‚Nepřesvědčoval jsem ho‘

Zeman uvedl, že se s Rafajem osobně setkal, podle svých slov ho ale nenabádal, aby jeho úřad přehodnotil rozhodnutí v tendru na mýtné ve prospěch firem Czech-Toll a SkyToll, které vlastní skupina PPF Petra Kellnera. „Nepřesvědčoval jsem ho ani pro jednu, ani pro druhou variantu. To znamená ani pro Kapsch, ani pro SkyToll,“ řekl prezident. 

Jednal jsem s firmou Kapsch i antimonopolním úřadem. Ušetřilo se 1,5 miliardy, tvrdí Faltýnek

Číst článek

V jednání 1. místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka s Kapschem nevidí problém. „Lobbing, který by byl korupční, by byl ten, kdyby panu Rafajovi nabízel – obrazně řečeno – obálku. Ale žádná taková korupce se, pokud vím, neprokázala,“ řekl Zeman a dodal, že Faltýnek si už „užil svoje v souvislosti s trestním stíháním, jehož byl poměrně nedávno zbaven.“

Se zástupci Kapsche se prezident setkal i sám. Řekl, že to bylo před pěti lety, v době, kdy se řešilo prodloužení smlouvy na mýtný systém. 

Prezident se v rozhovoru vyjádřil také k vyloučení Václava Klause ml. z ODS. „Občanská demokratická strana se zbavila jediné skutečné osobnosti, kterou ve svých řadách měla. A to říkám jako člověk, který v řadě případů s Václavem Klausem mladším nesouhlasí,“ uvedl. Klause mladšího si však prý váží za to, že dokázal připoutat přízeň voličů a dosáhl velkého množství preferenčních hlasů.

Senát tento týden neschválil Zemanova kandidáta na ústavního soudce Aleše Gerlocha. Tento výsledek prezidenta prý „přetočil do názoru o škodlivosti Senátu“. V hlavě má dvě jména na nového kandidáta, prozradit je však nechtěl.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme