Zeman se přes mluvčího omluvil za kritiku bývalého starosty Vídně. Tvrdí, že dostal chybné informace

Český prezident Miloš Zeman se omluvil bývalému starostovi Vídně Michaelu Häuplovi za to, že řekl, že za jeho vlády radnice neposlala vídeňské českojazyčné Komenského škole ani šilink. Oznámil to na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že se omluvila i česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková, která Zemanovi poskytla nepřesné informace.

Video Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval,“ citoval Ovčáček Zemana. Prezident poznamenal, že je to teprve druhá omluva během jeho třicetiletého působení v politice.

Na oficiálním brífinku prezidenta po návštěvě Rakouské republiky se omluvila i velvyslankyně Červenková. 

„Chtěla bych vám sdělit, abych předešla vašim neutuchajícím dotazům, že se omlouvám panu prezidentovi ještě jednou. Učinila jsem to už i u oběda s panem starostou Vídně Ludwigem, že jsem mu (prezidentovi) opravdu dala nepřesné informace pokud jde o financování České školy ve Vídni.“ řekla Červenková.

„Až na tuto maličkost, která v očích některých ne příliš inteligentních českých politiků vedla k jakési „aféře“ byla tato návštěva velmi velmi uspokojivá a myslím si, že i v řadě oblastí přinesla pozitivní výsledky,“ reagoval Zeman.

‚Tleskat nebudu'

Zeman kritizoval přítomného Häupla při úterním setkání s krajany na české ambasádě ve Vídni. „Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ řekl Zeman.

Poté prezident před krajany ještě poznamenal, že se bývalý primátor kvůli jeho slovům zachmuřil. „To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval,“ dodal český prezident.

Ani šilink pro českojazyčnou školu, opřel se Zeman do exprimátora Vídně. Podporu ale dostávala

Číst článek

Otázka financování se vyjasnila ještě během setkání s krajany. Za posledních deset získala škola od radnice rakouské metropole v přepočtu nejméně 40 milionů korun.

Přehled omluv

Miloš Zeman se za své působení v politice omluvil přímo či nepřímo hned několikrát. V loňském roce se omluvil například maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, a to za vyřazení ambasády v Budapešti z kategorie zemí s nejvyšší poltickou důležitostí ministerstvem zahraničí. Omlouval se také v prezidentské kampani proti Jiřímu Drahošovi, a to za používání vulgarismů na veřejnosti. Rovněž se omluvil České televizi, kterou obvinil ze lži. Medializovaná byla také omluva Petru Nečasovi v srpnu 2017, či omluva za útok na manželku Karla Schwanzerberga. Prezident se omluvil také občanům Žatce, a to za slova na adresu obce. Nepřímo se omluvil také bývalému americkému velvyslanci Andrew Schapirovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme