Jsem jen agent České republiky, řekl Zeman pro ruskou agenturu. Varoval i před rizikem nové světové války

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru zveřejněném v pondělí ruskou agenturou RIA Novosti označil za „naprosté idioty“ politiky, kteří jej považují za agenta ruského prezidenta Vladimira Putina. V interview varoval před novou studenou válkou a prohlásil, že není proti účasti ruských firem v soutěži na výstavbu nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany. Konflikt na Ukrajině, který Kyjev vnímá jako agresi Ruska, znovu označil za „občanskou válku“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Rakousku | Zdroj: Pražský hrad

Zeman za „naprosté idioty“ označil politiky, ať v Evropě, či v Česku, kteří jej opravdu považují za Putinova agenta.

„Víte o tom, že jsem nejen ruský agent? Já jsem taky čínský agent. Agent Izraele. Ale v podstatě jsem jen agent České republiky. A to ti politici dobře vědí, ale v rámci politického boje to tvrdí. Pokud bych byl proamerický, jiná část politického spektra by tvrdila, že jsem agentem Spojených států. Vždy na tomto světě vás budou obviňovat, že jste něčí agent,“ prohlásil.

Ředitel gymnázia bude muset vysvětlit, proč chtěl nechat zakopat obrazy Zemana do kompostu

Číst článek

Dodal, že by si přál být agentem San Marina anebo Andorry, Monaka či Vatikánu a dalších malých států, ale nepovedlo se mu to.

EU chybí silný vůdce

K nadcházejícímu výročí konce druhé světové války a zpochybňování role Sovětského svazu v porážce nacismu Zeman poznamenal, že známý filozof George Santayana říkal, že ten, kdo zapomene na svou minulost, je odsouzen ji znovu prožít.

„Znamená to, že pokud zapomínáme na závěry druhé světové války, možná se vracíme ke studené válce. Ale to je nesmírná chyba – nová studená válka. Nemluvě ani o riziku nové světové války,“ varoval.

Zemanův expertní tým podpořil rozvoj jaderné energetiky i prolomení těžebních limitů

Číst článek

Zopakoval také svůj názor, že Evropské unii chybí silný vůdce. „Osobně nemám nic proti Jeanovi-Claudeovi Junckerovi. Znám ho více než 20 let. Býval vynikajícím premiérem Lucemburska. Ale co dělat v EU, kde bylo 28 a teď zbývá 27 různých hlasů a není člověk, který by je byl schopen sjednotit? Na druhé straně Amerika, Rusko a Čína mají silné vůdce,“ řekl.

I přes svou pověst stoupence přistoupení Česka k euru si nemyslí, že by Česko přijalo euro ještě během jeho působení jako prezidenta.

Nejprve je totiž podle Zemana třeba napravit „jednu chybu“, kdy daňoví poplatníci přispívají těm, komu ekonomika funguje špatně, tedy konkrétně čeští občané by podle Zemana měli platit řeckým občanům.

„Pokud toto změníme, nebudu proti tomu, abychom přijali euro. Ale na druhé straně jsem proti tomu, abychom pomáhali těm státům, jejichž vlády nejsou schopny dobře zvládat svou vlastní ekonomiku,“ dodal.

Dostavba Dukovan

K případné účasti ruských firem na výstavbě nových bloků v Dukovanech Zeman řekl, že podmínky jsou stejné pro všechny zájemce (RIA Novosti připomněla, že mezi šesticí zájemců je i ruský Rosatom), tedy cena, technické podmínky a účast českých podniků.

Demokratizace má být postupná, řekl Zeman k výročí krvavého potlačení studentských protestů v Číně

Číst článek

„Osobně nic nemám proti účasti ruských společností v této soutěži,“ dodal Zeman.

O výsledku prezidentských voleb na Ukrajině zažertoval, že si není zcela jist, zda nový prezident má úplnou představu, co ho čeká.

„To je žert. Ale je to člověk, který se musí seznámit se situací... Mimochodem, pozval jsem jej do Česka. Pokud se mu podaří ukončit občanskou válku na Ukrajině, bude to hrdina,“ prohlásil Zeman na adresu Volodymyra Zelenského.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme