Prezident Zeman opustil nemocnici. Po úrazu ruky ho čeká až osm týdnů rekonvalescence

Prezidenta Miloše Zemana odvezla v sobotu sanitka z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích do domácího ošetřování. Podrobil se operaci paže, kterou si v úterý zlomil při pádu. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke se zotavuje bez komplikací a léčen bude nyní ambulantně. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že prezident bude nyní pobývat v Lánech, kde ho čeká domácí rekonvalescenční péče.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:48 29. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman opouští Ústřední vojenskou nemocnici

Prezident Miloš Zeman opouští Ústřední vojenskou nemocnici | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Rekonvalescence bude podle dřívějších informací Hradu trvat šest až osm týdnů. Kvůli svému zdravotnímu stavu zrušil prezident plánovanou návštěvu Jihomoravského kraje, která se měla uskutečnit v příštím týdnu.

Zeman odložil další cestu. Na doporučení lékařů nepojede do Jihomoravského kraje

Číst článek

Zeman si podle zástupců Pražského hradu zranění způsobil pádem poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a bez pomoci ochranky. Už delší dobu trpí polyfunkční neuropatii, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.

Převezen byl do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde mu lékaři operovali pravou paži. Implantovali mu do ní titanový šroub.

„Lékaři jsou spokojeni s kontrolními RTG (rentgenovými) snímky a byla zahájena opatrná rehabilitace. Zotavení pana prezidenta po výkonu probíhá bez komplikací,“ oznámila v sobotu na webu nemocnice mluvčí Zinke.

Zástupci Hradu dříve uváděli, že Zeman se po operaci cítí velmi dobře a už zahájil rehabilitaci. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář ve čtvrtek řekl, že za Zemanem dochází fyzioterapeut, se kterým cvičí.

Prezident se cítí velmi dobře, napsal Ovčáček. V pondělí by měl navštívit Jihomoravský kraj

Číst článek

Prezident nebyl při odjezdu z nemocnice vidět. Před vchod nacouvala sanitka ÚVN s označením Mobilní jednotka intenzivní péče. Přes ni a prezidentovu ochranku nebylo možné hlavu státu při přesunu do sanitky spatřit.

Prezident se kvůli zranění nemohl zúčastnit například středečního slavnostního zahájení stavby nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Po prázdninách se chtějí s prezidentem sejít premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) kvůli jejich snaze o odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

‚Zranění prezidenta není hlavním důvodem.‘ Hrad odložil Zemanovu cestu do Itálie kvůli koronaviru

Číst článek

V ÚVN Zeman strávil několik dní také loni v říjnu. Podle nemocnice se tam léčil pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že kromě neuropatie trpí Zeman také cukrovkou druhého typu.

Zemanův zdravotní stav budí pozornost dlouhodobě. Už před skoro 20 lety, kdy byl ve funkci premiéra, se opakovaně potýkal s ledvinovou kolikou. V září 2001 byl kvůli ní několik dní hospitalizován.

V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval malé chirurgické zákroky - v únoru 2012 operaci šlachy v palci levé nohy a o půl roku později operaci kvůli šedému zákalu. V srpnu 2013 lékaři oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatii. V říjnu 2013 se Zeman podobně jako nyní zranil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme