Prezident Zeman se zúčastní schvalování rozpočtu ve sněmovně. Pronese projev

Prezident Miloš Zeman ve středu vystoupí v Poslanecké sněmovně u příležitosti schvalování státního rozpočtu na rok 2019. Na tiskové konferenci to v úterý řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident podle něj před poslanci pronese projev. Čas návštěvy ještě Hrad řeší, uskuteční se dopoledne. Zeman už státní rozpočet podpořil při jednání vlády.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ve sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard korun, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit. Opoziční strany návrh rozpočtu kritizují. Navržený deficit považují v době ekonomického růstu za nezodpovědný, kritizují také výdaje na státní správu.

Vedení KSČM doporučilo svým poslancům podpořit návrh rozpočtu se schodkem čtyřicet miliard

Číst článek

Menšinová vláda, která má ve sněmovně 93 poslanců, proto potřebuje hlasy 15 komunistů, aby svůj první předložený rozpočet mohla v dolní komoře Parlamentu prosadit. Senát se k rozpočtu nevyjadřuje.

Sněmovna nyní projedná rozpočet v prvním čtení. Pokud je rozpočet v prvním čtení schválen, není už možné měnit jeho základní parametry. Definitivní podobu rozpočtu by měli poslanci schvalovat před Vánocemi.

Státní rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun, což je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je schválený schodek 50 miliard, loni byl 60 miliard, ale ve skutečnosti skončil rozpočet zhruba šestimiliardovým schodkem.

Prioritami rozpočtu jsou podle vlády investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme