Miloš Zeman se oficiálně rozhodl kandidovat na prezidenta

Seznam prezidentských kandidátů se dnes rozrostl. Strana práv občanů Zemanovci oficiálně oznámila kandidaturu svého čestného předsedy a bývalého premiéra Miloše Zemana. Expremiér, který je momentálně na operaci kloubu palce pravé nohy, který si zhruba před rokem zlomil, ale zatím mezi hlavní favority prezidentské volby nepatří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Šárka Ševčíková

Zeman před rokem pro Rádio Česko nastínil, za jakých podmínek se volby hlavu státu zúčastní: „Za předpokladu, že by byla přímá volba prezidenta, ale to ještě za podmínky, že ta petice, která má podporovat jednotlivé kandidáty, by obsahovala dostatečně vysoký počet hlasů. Druhá porážka by byla nepříjemná. První porážka mně dala klid na Vysočině a vlastně mně prospěla.“

Vrcholnou politiku opustil Miloš Zeman před 10 lety a za sebou má už jednu neúspěšnou prezidentskou kandidaturu. Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie mu proto příliš šancí v přímé volbě nedává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie rozebírá šance Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta

„Strana, kterou jako neformální lídr vedl do voleb do poslanecké sněmovny, získala něco málo přes čtyři procenta, takže jedněmi je vnímaný jako bývalý úspěšný politik, jehož doba už dávno minula, a dalšími může být vnímán jako neúspěšný současný politik. Takže jakkoliv on sám o sobě se může jevit jako velmi důstojný kandidát nebo kandidát, se kterým by asi nebyla v kampani při přímé volbě nuda, tak sám o sobě asi podle mě žádné velké naděje na to, že by mohl postoupit do druhého kola, nemá,“ říká.

Podle průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi je největším favoritem přímé volby prezidenta expremiér Jan Fischer, pro kterého by hlasovala čtvrtina voličů. Na rozdíl od něj byl Zeman vyhraněným politikem, což může hlasující ovlivnit.

„Miloš Zeman je velmi zřetelně vyprofilovaný člověk, člověk s velmi výraznou politickou minulostí. Myslím si, že mu nikdo neupírá, že patří k nejvýznamnějším politickým figurám této země posledních dvaadvaceti let a tím spíš je zajímavé, že voliči alespoň v těch dosavadních průzkumech spíše preferují Jana Fischera, který má za sebou velmi krátkou – nebo jestli vůbec se dá říci politickou – kariéru, protože není vnímaný jako klasický politik,“ vysvětluje Jelínek.

Fischer podle něj dokáže získat hlavně podporu těch voličů, kteří by se rádi přiklonili k někomu méně výraznému, kdo je spíše úřednický typ. Podle stávajících průzkumů veřejného mínění je Fischer pro voliče typově mnohem zajímavější než Zeman, dodává politolog.

Strany tápou, protože nemají s přímou volbou zkušenosti

Z relevantních politických stran má o svém prezidentském kandidátovi zatím jasno pouze TOP 09, která podporuje kandidaturu svého předsedy Karla Schwarzenberga.

Politické grémium nejsilnější ČSSD pak bude v pátek a v sobotu na tajném jednání rozhodovat, zda do volby pošle vlastního kandidáta, nebo zda podpoří kandidáta nestranického. Vlastním kandidátem by mohl být například bývalý předseda Vladimír Špidla nebo místopředseda Jiří Dienstbier.

„Každopádně musí přijít s kandidátem, za kterého se jasně postaví a který bude ochotný se alespoň nějakým způsobem s politickou stranou identifikovat,“ myslí si Jelínek.

ČSSD podle něj tápe, protože v Česku zatím nejsou zkušenosti s přímou volbou, nikdo nedokáže odhadnout, jakým způsobem se předvolební kampaň povede, jak budou voliči reagovat a koho budou nakonec preferovat. V průběhu kampaně se totiž mohou změnit nálady voličů.

„Kdyby sociální demokraté vsadili čistě jenom na to, že veřejné mínění v současnosti volá spíše po nezávislém kandidátovi, byť s politickou podporou, tak nejspíš vsadí na Jana Švejnara, bude to určitá sázka na jistotu. Na druhou stranu pokud ta politická strana chce v průběhu prezidentské kampaně komunikovat také svůj politický program a ukázat se jako silný politický hráč, tak spíš vsadí na nějakého kandidáta ze svých řad,“ říká Jelínek s tím, že pochybnostem největších stran ohledně volby kandidáta rozumí.

Ondřej Černý, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme