Miloš Zeman se omluvil Karlu Schwarzenbergovi za útok na jeho manželku

Prezidentští kandidáti se utkali v předvolební debatě, kterou organizovaly Mladá fronta Dnes a server iDnes. Karel Schwarzenberg během ní požádal Miloše Zemana o omluvu za výroky na adresu jeho manželky Therese. Dotazy směřovaly například na posílení vlivu KSČM po podzimních volbách nebo preventivní vojenské údery.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman během debaty deníku MfD a serveru iDnes

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman během debaty deníku MfD a serveru iDnes | Zdroj: ČTK

Karel Schwarzenberg chtěl omluvu za výroky o tom, že rodina jeho ženy vlastní hrad, kde visí obrazy s nacistickými symboly.

„K ženě, která je ještě k tomu postižená, to není moc hezké. Tak jestli byste se za to omluvil,“ vyzval Schwarzenberg svého protivníka v prezidentské volbě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh další debaty prezidentských kandidátů sledovala redaktorka Věra Masopustová

Miloš Zeman slíbil, že tak učiní.

„Nebylo to sice moje prohlášení, ale prohlášení mého týmu, jenomže šéf tohoto týmu nese odpovědnost za vše dobré i zlé. Prosím proto, abyste i Vy, znovu, přijal moji omluvu,“ reagoval Zeman.

Sílící vliv KSČM

Posílení vlivu komunistů po podzimních volbách přičítá Karel Schwarzenberg i chybám Nečasovy vlády. Podíl komunistů na moci by se podle něj projevil především v ekonomice.

„Nebojím se jich tak jako v roce 1947-8, nedomnívám se, že vzhledem k našemu členství v NATO a tak dále, aby nám ohrožovali životy. Ale pro naše hospodářství by to bylo velmi nebezpečné. Pak ty investice, obávám se, už sem nedostaneme, když všude budou vládnout komunisti,“ řekl Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru debaty v Národní technické knihovně v Praze zachytil reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana

Podle názoru Miloše Zemana může za posílení vlivu KSČM i malá volební účast.

„Ano, souhlasím s panem Schwarzenbergem, že jedním z faktorů úspěchu komunistů ve volbách je činnost Nečasovy vlády. Ale druhým faktorem je nízká volební účast a domnívám se, že volební povinnost by byla řešením této situace,“ poznamenal Zeman.

Preventivní vojenské údery

Prezidentští kandidáti se v debatě neshodli na opodstatnění preventivních úderů, například proti Íránu. Miloš Zeman je pro preventivní úder v případě ohrožení Evropy, Karel Schwarzenberg je proti. Finalisté prezidentské volby odpovídali na otázku, zda by se měla Česká republika takové akce zúčastnit.

Podle Miloše Zemana nikoliv, souhlasil by ale s preventivním útokem v případě, že by Írán hrozil atomovou bombou.

Fischerovi volební poradci se distancují od jeho podpory Miloši Zemanovi

Číst článek

„Jestliže íránský prezident chce vymazat Izrael z mapy, tak v okamžiku, kdy by bylo prokazatelné, že touto bombou disponuje, je vhodnější preventivní úder, nikoliv na Írán, ale na toto jaderné zařízení. Protože v opačném případě ta jedna jaderná bomba by opravdu vedla možná až k milionům mrtvým v jedné demokratické zemi na Středním východě,“ prohlásil Zeman.

Podle Karla Schwarzenberga je nutné mít přesné informace o tom, zda například Írán skutečně jadernou bombou disponuje.

„Dosavad jsem vždycky viděl, že takové útoky byly odůvodněny někdy dosti pochybně. Takže já bych předem říkal, že bych byl proti. Mimo to, vedle benzínky člověk nemá zapalovat oheň. A vedle Perského zálivu, což je benzínka celého světa, by člověk neměl začínat válku,“ odpověděl Schwarzenberg.

Táňa Fischerová nedá svým příznivcům doporučení, koho volit prezidentem

Číst článek

Radiožurnál vysílá druhý duel finalistů prezidentské volby zítra. Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg budou na dotazy posluchačů odpovídat od 17. hodin v divadle Minor. Přímý videopřenos debaty i online reportáž přineseme na našem webu.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme