Miloš Zeman se ujme prezidentské funkce. Slib složí poprvé do rukou předsedy Senátu

Česká republika bude mít po deseti letech nového prezidenta. Ve Vladislavském sále Pražského hradu dnes složí před poslanci a senátory prezidentský slib Miloš Zeman, první český prezident, kterého si lidé vybrali sami v přímé volbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Vlastní ceremoniál inaugurace prezidenta republiky bude trvat jen dvě hodiny, ale přípravy na něj zabraly času podstatně víc. Podstatná část programu se připravuje na Pražském hradě, svůj úkol v něm ale má i Poslanecká sněmovna.

„Nás, mě se zásadně a dominantně týká pouze svolání společné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu do Vladislavského sálu k tomu, aby prezident mohl složit slib,“ popsala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program inaugurace nového prezidenta přiblížila redaktorka Věra Masopustová

Připomněla, že při inauguraci Miloše Zemana bude mít premiéru jedna ústavní novinka.

„Slib prezidenta nebude skládán do rukou předsedy sněmovny, ale do rukou předsedy Senátu. Vyplývá to ze změny ústavy poté, co Senátu byla odňata volba prezidenta, protože došlo k přímé volbě,“ vysvětlila.

Také ceremoniál doznal několika inovací. V průvodu sálem budou nesena obě nejvyšší státní vyznamenání - řád Bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

„V dalším zvláštním procesí bude nesen výtisk Ústavy České republiky, na kterou skládali slib prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. A přímý přenos z Vladislavského sálu bude přenášen na velkoplošné obrazovky umístěné na Hradčanském náměstí a třetím hradním nádvoří,“ prozradila mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

SLEDUJEME ONLINE inauguraci Miloše Zemana na Pražském hradě

Číst článek

Po složení prezidentského slibu bude vojenská přehlídka na třetím nádvoří Pražského hradu. Na ní obvykle nového prezidenta doprovází ministr obrany. Toho ale český kabinet už od prosince nemá. Vedoucí tiskového oddělení vlády Jakub Stadler, potvrdil premiér Petr Nečas, který ministerstvo obrany dočasně vede, na Hradě bude.

„Pan premiér se inaugurace zúčastní. Podle mých informací tam bude náčelník generálního štábu armády ČR, stejně jako šéf vojenské kanceláře prezidenta republiky,“ doplnil.

Inaugurace Miloše Zemana | Foto: Český rozhlas

Po vojenské přehlídce nový prezident položí květiny k ostatkům svatého Václava v katedrále svatého Víta a uctí památku prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Václav Klaus už není prezidentem. Pražský hrad se do inaugurace nové hlavy státu symbolicky uzavřel

Číst článek

Na Hradčanském náměstí se pak krátce setká s přítomnými občany. Mezi nimi budou i členové a sympatizanti Strany práv občanů- Zemanovců, které je Miloš Zeman čestným předsedou.

Speciál: Inaugurace Miloš Zemana

Číst článek

Podle šéfa strany Vratislava Mynáře bude jejich účast velká. „Předpokládáme zhruba 800 až tisíc lidí, kteří přijedou autobusy.“

Věra Pfeifferová, Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme