Spor kvůli údajné rakovině prezidenta se odkládat nebude, rozhodl soud. Zeman chce omluvu a pět milionů

Brněnský městský soud bude dál projednávat žalobu prezidentské kanceláře na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (za Žít Brno). Hrad chtěl počkat, jak dopadne stížnost pro porušení zákona, kterou ve věci podal ministr spravedlnosti. Odvolal se proto proti usnesení, jímž městský soud rozhodl, že líčení ve sporu bude pokračovat. Krajský soud odvolání nevyhověl, uvedla mluvčí městského soudu Petra Hovorková.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Rakousku | Zdroj: Pražský hrad

Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun. Bartík v roce 2017 napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života, Hrad ho zažaloval.

‚Čest pošpiněné osoby je poškozena navždy.‘ Přečtěte si stížnost prezidenta Zemana kvůli sporu o rakovinu

Číst článek

Spor u městského soudu byl na žádost Hradu od konce loňského června přerušený, dokud se nevyřeší trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy, které na Bartíka také podal. Policie věc loni v prosinci odložila, Hrad si na to následně neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce.

Městský soud na konci února rozhodl, že bude v občanskoprávním řízení pokračovat, proti čemuž se Hrad odvolal. Zeman se totiž obrátil na tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), který jeho podnětu vyhověl a v souvislosti s odložením trestního oznámení na Bartíka podal stížnost pro porušení zákona. Podle ministra nebyly splněny zákonné podmínky k odložení trestního oznámení.

Akademický výrok

Případ tak nyní posoudí Nejvyšší soud. Jeho rozhodnutí však nebude mít na případ ve výsledku přímý vliv, jak už dříve upozornil server iROZHLAS.cz. Vzhledem k tomu, že míří v neprospěch Bartíka, se kterým navíc ani nebylo zahájeno trestní stíhání, senát pod vedením Milady Šámalové může vyřknout pouze takzvaně akademický výrok.

Krajský soud už ale zatím rozhodl o odvolání Hradu proti pokračování řízení ve sporu. „Krajský soud v Brně usnesení soudu prvního stupně potvrdil. Znamená to tedy, že v řízení bude pokračováno,“ uvedla mluvčí Hovorková.

Bartíkova tvrzení se objevila na internetu několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, ve kterých Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost právo na informace o jeho zdravotním stavu. Hrad i Zemanův lékař tehdy tvrzení o rakovině rezolutně odmítli. Na Bartíka se pak snesla kritika a svá tvrzení z internetu stáhl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme