Zeman jede do Srbska. Bere s sebou čtyři ministry, poslance Foldynu i padesát podnikatelů

Prezidenta Miloše Zemana doprovodí příští týden na oficiální návštěvě Srbska pět desítek zástupců českých firem. Do delegace se zapojí energetické, potravinářské či strojírenské firmy. V delegaci prezidenta, který se setká s nejvyššími politickými představiteli země, budou také čtyři čeští ministři nebo poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD. Během příštích týdnů se čeští politici setkají ze zástupci Srbska hned několikrát.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman varoval před odvetou čínské firmy

Prezident Miloš Zeman se chystá do Srbska | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Miloš Zeman se do Srbska vydá příští úterý, v Bělehradě zůstane do čtvrtka. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka se setká se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem, premiérkou Anou Brnabičovou a s předsedkyní srbského parlamentu Majou Gojkovićovou.

Zemanův rušný diplomatický podzim: cesta do Srbska, předsednictví V4 i výročí druhé světové války

Číst článek

Česká diplomacie v poslední době klade na vztahy se zeměmi západního Balkánu a jejich spolupráci s evropskými strukturami důraz. Kromě Zemana se do Srbska na začátku října vypraví také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„Jedním z plánovaných bodů programu je vystoupení pana předsedy na plénu srbského parlamentu,“ sdělila Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová.

V době návštěvy prezidenta v Bělehradu se v Praze uskuteční summit předsedů vlád členských zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, na který byli pozváni i premiéři zemí západního Balkánu včetně Brnabičové.

O tři týdny později se v podobném formátu v době českého předsednictví Visegrádu v Lánech potkají prezidenti.

Nemáme aparát na to, abychom kontrolovali zahraniční cesty poslanců průběžně, říká Vondráček

Číst článek

S českým prezidentem do Srbska v úterý odletí ministr obrany Lubomír Metnar, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr dopravy Vladimír Kremlík (všichni za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Budou součástí oficiální delegace, v plánu mají i bilaterální jednání. Metnar se svým srbským protějškem podepíše dohodu o spolupráci v obraně, která by se mohla týkat třeba vojenského vzdělávání, výcviku a zdravotnictví.

Server HlídacíPes.org uvedl, že v delegaci bude i poslanec Jaroslav Foldyna. Ten ČTK řekl, že pozvánku dostal od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, protože se vztahům se Srbskem dlouhodobě věnuje.

Foldyna má podle serveru HlídacíPes.org srbské kořeny, je předsedou meziparlamentní skupiny ČR – Srbsko a trvá na tom, že Kosovo je stále součást Srbska.

Český byznys v Srbsku

Zemanova státní návštěva Srbska bude mít podle Jindráka významný ekonomický rozměr. Společně s Vučičem se zúčastní zahájení podnikatelského fóra. Na něj z Česka v podnikatelské delegaci, kterou pořádá Hospodářská komora, dorazí pět desítek zástupců českých firem, sdělil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Do delegace pod vedením prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se podle něj mohla přihlásit jakákoli firma. „Zájem byl obrovský, kapacita letadla byla od otevření přihlášek vyčerpána prakticky během několika dní,“ poznamenal.

Mezi podnikateli budou firmy z e-commerce, energetiky, strojírenství, stavebnictví, potravinářství, cestovního ruchu a obranného průmyslu. Zastoupení v delegaci budou mít i tradiční české strojírenské podniky, jako jsou výrobci tramvají, autobusů a lokomotiv, nákladních vozidel nebo čerpadel pro průmyslové využití, dodal Diro.

Cesta do Peru stála 900 tisíc, je normální mít den volna, uvedl prezident NKÚ Kala

Číst článek

České firmy do Srbska vyvážejí podle statistik zboží za více než 15 miliard korun ročně, zejména osobní automobily a elektrickou energii. Opačným směrem od srbských podniků směřují části motorových vozidel, elektrické motory a generátory nebo pneumatiky za více než 12 miliard korun.

Hospodářská komora od prosince provozuje své asistenční centrum, které pomáhá zaměstnavatelům vyhledávat v Srbsku vhodně kvalifikované zaměstnance. Nabírat je mohou ve zvláštním vízovém režimu, Programu Srbsko. Do poloviny letošního roku bylo podáno přes 700 žádostí o zaměstnanecké karty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme