Zemana v nemocnici navštívil ombudsman Křeček. ‚Není omezen v komunikaci ani právech,‘ uvedl

Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil v pondělí dopoledne v pražské Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle Křečka prezident v tuto chvíli není nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi. Uvedl to v tiskové zprávě na svém webu.

Praha (Aktualizováno: 11:49 25. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze ombudsman Stanislav Křeček | Foto: Michaela Danelová/Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici navštívil Křeček, jak uvedl, se souhlasem prezidenta i lékařů.

50 dní, které otřásly zdravím prezidenta: jaterní problémy vydávali za nechutenství po kouření

Číst článek

„Přesvědčil jsem se, že prezidentovi je samozřejmě poskytována veškerá lékařská péče, kterou nezbytně potřebuje. A mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi,“ uvedl po setkání Křeček.

Přál by si, aby byla zachována důstojnost osoby prezidenta a jeho úřadu a současně vytvořen mechanismus, který by umožňoval nezbytnou správu státu.

Křeček na webu vyjádřil i znepokojení nad tím, jak dění kolem prezidentovy hospitalizace poznamenává společnost. „V této věci je vážně narušena racionální a obecně akceptovatelná komunikace mezi volenými i výkonnými orgány státu, občanskou veřejností a odbornými lékařskými pracovišti. To vede též k růstu zcela nepřijatelných nenávistných projevů nejen na sociálních sítích, ale i obecně ve veřejném prostoru,“ uvedl ombudsman.

Právě otevřená komunikace je přitom podle něj nezbytná k obnovení důvěry v demokratické instituce v zemi. „Prosím nejen všechny ústavní činitele o racionální, důstojnou a věcnou debatu, která přispěje k ústavnímu řešení současné situace. Pouze tak lze budovat nezbytnou důvěru společnosti v demokratické instituce v zemi. K tomu bych chtěl jako veřejný ochránce práv ve smyslu svých kompetencí co nejvíce napomáhat,“ upozornil Křeček.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se mírně zlepšil, oznámila Ústřední vojenská nemocnice

Číst článek

Pokračující hospitalizace

Zeman je v nemocnici od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Jeho zdravotní stav se podle sobotního vyjádření nemocnice mírně zlepšil.

Detailnější informace o Zemanově stavu dosud Kancelář prezidenta republiky nepřiblížila. Kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek pouze zveřejnil video, na kterém 14. října Zeman podepisuje listinu ke svolání sněmovny na 8. listopadu a podpis komentuje.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS minulý týden na základě informací z nemocnice oznámil, že Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Deník N a Radiožurnál už dříve uvedly, že Zeman byl v září v nemocnici kvůli ascitu, tedy hromadění vody v břiše kvůli problémům s játry. Potíže s játry stojí i za současnou hospitalizací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme