Udělím nejvyšší vyznamenání jednomu z mužů 28. října a expremiérovi Švehlovi, oznámil Zeman

Prezident Miloš Zeman udělí 28. října někdejšímu československému premiérovi a jednomu z mužů 28. října Antonínu Švehlovi nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva. Řekl to ve čtvrtek na úvod mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Ocenění Švehly slíbil Zeman již na konci července. Ve čtvrtek upřesnil, že tehdejší šéf agrární strany obdrží in memoriam nejvyšší české vyznamenání první, tedy nejvyšší třídy.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a exprezident Václav Klaus na mezinárodním agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Zeman řekl, že by si velmi přál, aby si lidé vážili politiků, kteří ve své době dokázali podporovat zemědělce i v politické rovině. „Ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny,“ poznamenal. Dodal, že proto se rozhodl Švehlovi udělit Řád bílého lva první třídy.

Člen ANO navrhl na medaili Babiše: Celý život bojuje proti rozkrádání státního majetku a korupci

Číst článek

Zeman dosud udělil 21 Řádů bílého lva. Většinu obdrželi vojáci z první či druhé světové války a představitelé cizích států. Loni udělil stejný řád nejvyšší třídy pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi.

Zeman už v uplynulých měsících řekl, že některým z řádů či medailí vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

V květnu také naznačil, že by mohl vyznamenat jednoho z válečných veteránů druhé světové války. Ocenit plánuje i bývalou ředitelku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. V červnu Zeman naopak řekl, že nevidí důvod pro ocenění komunisty perzekvované a vězněné Zdeny Mašínové.

Nerozšíří seznam vyznamenaných

Prezident v polovině července v rozhovoru řekl, že nemá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v plánu rozšířit seznam vyznamenaných. „Řadu osob, které by si to zasloužily v souvislosti s tímto výročím, jsem vyznamenal již v minulosti. Chtěl bych připomenout představitele Obce legionářské, Obce sokolské, řadu veteránů a tak dále a tak dále,“ řekl.

Senát vyřadil z návrhů na vyznamenání Mašínovou a Remka. Na Hrad pošle seznam 25 jmen

Číst článek

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Řešily se například okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu.

Zeman byl také kritizován, že často oceňuje své spojence a podporovatele. Medaili od něj například dostali režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka či bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme